INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PARMA

FOTO Chivu, lăudat în Italia: „Cu inima și caracterul, i-a făcut pe sceptici să se răzgândească”

Chivu are Italia la picioare: „Cu inima și caracterul, i-a făcut pe sceptici să se răzgândească” / foto: Imago +23   FOTO
Chivu are Italia la picioare: „Cu inima și caracterul, i-a făcut pe sceptici să se răzgândească” / foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 26 mai 2025 10:51 / Actualizat luni, 26 mai 2025 16:19

Cristi Chivu, 44 de ani, a reușit să o salveze pe Parma de la retrogradare. „Cruciații” s-au impus împotriva celor de la Atalanta la Bergamo, scor 3-2, după ce au revenit de la 0-2, iar elogiile curg pentru român din „Cizmă”.

Aseară, Daniel Maldini și-a onorat numele de familie, reușind o „doppietta” în mai puțin de un minut în prima repriză. Totuși, echipa „gialloblu” a reușit o „remontada” spectaculoasă în repriza secundă, marcând de trei ori prin jucătorii introduși de Cristi Chivu la pauză. Românul a văzut partida cu „Dea” din tribună, după ce a fost eliminat cu Napoli (0-0) în etapa trecută.

Antoine Hainaut a dat tonul revenirii, iar după numeroase ocazii ratate, Ondrejka a reușit, la rândul său, o „doppietta”. Cristi Chivu l-a înlocuit pe Fabio Pecchia într-un moment critic, când echipa se afla pe locul 18, retrogradabil, și a reușit să adune 16 puncte în ultimele 13 etape. 3 victorii, 7 remize și 3 eșecuri este bilanțul acestuia. „Sunt mulțumit pentru oraș și pentru club, pentru mine asta valorează cât un Scudetto. Viitor? Nu mă văd în alte locuri, sunt fericit aici”, a spus românul la conferința de presă de la finalul meciului.

Într-un editorial de analiză pentru sezonul „Cruciaților” din Tutto Mercato Web, Cristi Chivu este considerat „arhitectul” salvării echipei. Italienii scriu că fostul mare internațional român a preluat Parma într-un moment critic, aproape de retrogradare, și, deși era debutant la nivel de top, a reușit să salveze echipa prin muncă, leadership și inteligență emoțională. A revitalizat grupul atât tactic, cât mai ales mental, insuflând încredere, unitate și spirit de luptă. Cu modestie și seriozitate, și-a impus mentalitatea, iar echipa i-a reflectat caracterul în meciul decisiv pentru salvare.

Cristi Chivu în timpul meciului Atalanta - Parma / foto: Parma Live
+18 FOTO

„Tehnicianul român s-a prezentat în cel mai bun mod cu putință”

Celălalt om al destinului nu poate fi decât Cristian Chivu. Tehnicianul român s-a prezentat în cel mai bun mod cu putință în Serie A: la debutul său în fotbalul mare, după experiențele din sectorul juvenil, a preluat o echipă în pragul retrogradării, cu moralul la pământ, și a reușit s-o resusciteze, conducând-o spre salvare.

Prin muncă, a reușit să-i facă să se răzgândească pe toți scepticii care i-au criticat numirea, din cauza lipsei sale de experiență. Cheia succesului a fost capacitatea de a pătrunde în mintea jucătorilor, de a scoate la iveală ce e mai bun în fiecare și, mai ales, de a reaprinde foamea de rezultate într-un grup debusolat.

Ar fi multe de spus și despre aspectele tactice, cum ar fi schimbarea sistemului de joc care a readus consistență unei apărări fragile, dar Chivu însuși n-ar ezita să spună că factorul mental a fost cel decisiv pentru salvare.

Punctul de cotitură a fost atitudinea sa: a fost sincer, direct, a știut să atingă corzile sensibile pentru a reda încrederea și a reconstrui unitatea echipei, insuflând acel sentiment de apartenență care se pierduse. Cu o mare doză de umilință și seriozitate, fostul jucător al lui Inter și-a transmis mentalitatea întregului grup: iar băieții lui, în ultimul meci al sezonului, au scos la iveală sufletul antrenorului lor, cucerind o salvare obținută cu inimă și caracter”, a scris Tomasso Rocca în publicația din Peninsulă.

Cristi Chivu în timpul meciului Atalanta - Parma / foto: Parma Live
+18 FOTO
Citește și:
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Nationala
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
Nationala
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
Noutati auto
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (4)
Van________________Basten
Van________________Basten  •  26 Mai 2025, 16:45

Italienii parca au orbul gainilor. Nu vad ei ca a fost blat cum au vazut Doreii de pe forumul gsp.

Romario40
Romario40  •  26 Mai 2025, 15:08

F frumos articolul.Da Chivu merita aceasta salvare de la retrogradare.I ar fi reusit si fara rezultatul de aseara

buzz080808
buzz080808  •  26 Mai 2025, 14:02

Felicitari Cristian Chivu,iti doresc o cariera de succes!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează