Articol de Aurelian Botezatu - Publicat marti, 24 iunie 2025 10:06 / Actualizat marti, 24 iunie 2025 10:11
Managerul lui Chelsea, Enzo Maresca, a scurtat drastic antrenamentul dinaintea meciului cu Esperance Tunis, programat în zorii zilei de miercuri (ora 04:00 în România).
Canicula din SUA rămâne o mare problemă, mai ales pentru echipele din Europa. Jucătorii lui Chelsea au îndurat-o luni, la antrenamentul oficial dinaintea meciului cu Esperance Tunis, și au ieșit destul de șifonați.

Enzo Maresca: „În SUA nu ne-am antrenat mai deloc. Este aproape imposibil”
La Philadelphia a fost anunțat cod roșu, iar la 42 de grade Celsius, managerul Enzo Maresca a fost nevoit să ia măsuri extreme. Pe marginea terenului, albaștrii au avut la dispoziție niște suflante cu apă rece, pe care le-au folosit ori de câte ori au avut nevoie pentru a se răcori. Și au folosit numai acea parte a terenului aflată la umbră.

Iar în cele din urmă, Maresca s-a văzut obligat să scurteze drastic ședința de pregătire. „Este aproape imposibil să te antrenezi din cauza vremii. De aceea am scurtat foarte mult sesiunea de dimineață. Încercăm doar să economisim cât mai multă energie pentru meci”, le-a explicat el jurnaliștilor.
Se anunță 37,8 grade Celsius la ora partidei, deși e programată seara!
Maresca a recunoscut că în Statele Unite „nu ne antrenăm aproape deloc. Facem doar sesiuni foarte, foarte, foarte scurte. Încercăm să fim prudenți și să facem lucrurile corect, și numai pe acelea de care avem neapărată nevoie pentru pregătirea partidei. Avem pauză de răcorire în timpul meciului, ceea ce ajută puțin”.

Meciul este programat în zorii zilei de miercuri (04:00 în România), dar la ora 21:00 locală, pe Lincoln Financial Field. Cu toate astea, prognozele meteo nu promit o ameliorare a vremii. Vor fi temperaturi de peste 30 de grade! Mai precis, 37,8 grade Celsius, ceea ce nu s-a mai întâmplat la Philadelphia din 1994!
Chelsea are nevoie de-o remiză pentru a fi sigură de calificarea în „optimi”, unde ar putea da peste Bayern! Campioana Germaniei este lider în grupa C și joacă diseară împotriva lui Benfica.




Csikszereda pregătește lovitura înaintea meciului cu Dinamo » Negocieri cu fundașul lui Robbie Keane