INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Finala Cupei Germaniei a fost stabilită! Victoria Borussiei Dortmund, umbrită de o accidentare horror

Borussia Dortmund - Holstein Kiel 5-0 // foto: Guliver/gettyimages +8   FOTO
Borussia Dortmund - Holstein Kiel 5-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 mai 2021 11:21 / Actualizat duminica, 02 mai 2021 11:44

Borussia Dortmund a învins-o pe Holstein Kiel în semifinalele Cupei Germaniei, scor 5-0, și s-a calificat în finala competiției, unde o va înfrunta pe RB Leipzig.

• În finala programată pe 13 mai, RB Leipzig și Borussia Dortmund se vor confrunta pentru a cuceri mult-râvnitul trofeu.

Finala Cupei Germaniei a fost stabilită. După ce RB Leipzig trecuse de Werder Bremen în prima semifinală, scor 2-1, a venit rândul ca Borussia Dortmund să obțină celălalt bilet spre ultimul act al competiției.

Borussia Dortmund, fără milă cu Holstein Kiel

Pe „Signal Iduna Park”, galben-negrii au învins categoric divizionara secundă Holstein Kiel, scor 5-0. Echipa lui Edin Terzic a început meciul foarte tare și a înscris toate golurile până la pauză. Autorii acestora au fost Giovanny Reyna (minutele 16 și 23), Marco Reus (26), Thorgan Hazard (32) și Jude Bellingham (41).

Până la final, oaspeții au fost limitați la doar 3 șuturi pe poarta Borussiei și nu au reușit să înscrie nici măcar golul de onoare.

2017este anul în care Borussia Dortmund a câștigat ultima dată Cupa Germaniei

Accidentare groaznică în Dortmund - Kiel

Un moment îngrozitor a avut loc în timpul meciului. Mateu Morey, fundașul dreapta al Borussiei, în vârstă de doar 21 de ani, a suferit o accidentare oribilă în minutul 74, la doar 12 minute după intrarea pe teren. În timp ce s-a întins pentru a deposeda un adversar, spaniolul a rămas cu piciorul înfipt în gazon și a început să urle de durere.

Fundașul de bandă a fost scos cu targa de pe gazon, având probleme la genunchiul drept. Se suspectează că Morey a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat antrerior.

+4 FOTO

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Veste excelentă pentru Valentin Mihăilă » Ce se întâmplă la Parma

Cum ar fi arătat în 2021 campionatul în URSS » Valoarea totală a cluburilor, peste 1 miliard de euro