INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PARMA

Dennis Man a marcat din nou pentru Parma! Internaționalul român, premiat înainte de meci

Dennis Man a marcat pentru Parma în victoria cu Brescia, scor 2-1, în runda #29 din Serie B. Românul a primit un premiu pentru meciul #100 jucat în tricoul Parmei.

Articol de - Publicat vineri, 08 martie 2024 23:33 / Actualizat sambata, 09 martie 2024 01:54

Condusă la pauză cu 1-0, Parma a început în forță repriza secundă. Dennis Man, care a început titular, a profitat de o greșeală în apărarea adversă și a restabilit egalitatea în minutul 52.

Implozie după eșecul din runda decisivă a Superligii » Jucătorii s-au acuzat reciproc în vestiar + se cere demisia antrenorului
PLAY-OFF

A fost al 11-lea gol reușit de Man în acest sezon de Serie B. Românul a fost ținut pe teren până la finalul partidei, în timp ce Valentin Mihăilă, titular și el, a fost înlocuit în minutul 75 de Wylan Cyprien. „Cruciații” au dat lovitura în minutul 89, când Del Prato a marcat pentru 2-1, iar Parma a plecat cu toate punctele.

După primele 29 de etape, Parma ocupă primul loc, cu 62 de puncte, fiind urmată de Cremonese, cu 53. Echipa românilor Man și Mihăilă a ajuns la 6 meciuri consecutive fără înfrângere în Serie B.

Dennis Man a fost premiat de club la meciul #100 pentru Parma

Înaintea meciului de pe stadionul „Ennio Tardini”, Dennis Man și coechipierul Enrico Del Prato au fost premiați pentru cele 100 de meciuri jucate în tricoul Parmei. Roel Vaeyens, managerul general, și Mauro Pederzoli, directorul sportiv, au înmânat fiecăruia dintre cei doi câte un tricou cu numărul #100, dar și o figurină cu jucătorul însuși, în echipamentul Parmei.

Aceștia le-au mulțumit „cruciaților” pentru cadou așa cum știu cel mai bine. Au marcat câte un gol, iar Parma a luat 3 puncte și în acest meci.

Man, urmărit de Napoli după un sezon excelent la Parma

Dennis Man are o stagiune foarte bună la Parma, lucru care a atras atenția multor cluburi puternice.

Italienii de la ultimecalcionapoli.it menționează că Man a impresionat în acest sezon și că ar putea ajunge la Napoli din vară.

„Sunt câțiva jucători talentați în Serie B. Deasupra tuturor este Dennis Man, atacant născut în 1998. Stângaciul român are excelente calități tehnice, poate juca în ambele flancuri ale atacului, are viteză și dribling.

Joacă la Parma din 2021, de când echipa era încă în Serie A, iar în acest sezon a explodat. Napoli îl place și poate încerca să-l fure, într-o tranzacție de aproximativ 10 milioane de euro”, au scris italienii.

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!