INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Cronică Aurelian Botezatu | Klasse Bayern Munchen în „Der Klassiker” cu Borussia Dortmund, 1-0! Echipa lui Favre lăsată în urmă de golul lui Kimmich

Bayern s-a impus în derby-ul Bundesliga // sursă foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Bayern s-a impus în derby-ul Bundesliga // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 26 mai 2020 21:36

Prin victoria cu 1-0, Bayern Munchen s-a distanțat la 7 puncte de Borussia Dortmund, în frunte, și e tot mai aproape de al 8-lea titlu consecutiv. Gazdelor li s-a refuzat însă un penalty clar în repriza secundă.

Cu sau fără spectatori, în plin sezon sau la puțină vreme după o pauză de două luni, Dortmund - Bayern rămâne Klasse! Fotbal de calitate, ritm, intensitate garantate. Din primul până-n ultimul minut.

Clasament Bundesliga actualizat: Bayern s-a distanțat

O primă repriză pe contre între Dortmund și Bayern

Prima parte n-a avut decât un gol, cel al oaspeților, izvorât din inspirația lui Kimmich, cu acea boltă care l-a surprins pe Burki (43). Dar abia dacă s-a simțit.

Borussia era să dea lovitura în secunda 35, numai că Jerome Boateng a respins de pe linie la șutul lui Haaland. Iar la poarta cealaltă, Piszczek l-a imitat pe fundașul lui Bayern la reluarea lui Gnabry. Bătut la această fază, Burki s-a revanșat ulterior, la „bombele” lui Coman și Goretzka. Până-n minutul 43, când l-a păcălit Kimmich.

Henț de penalty la Boateng

Favre a reacționat la pauză, cu Sancho și Emre Can în locul lui Brandt, respectiv Delaney. Însă reacția Borussiei n-a fost chiar cea așteptată. Prima mare ocazie a avut-o tot campioana, prin Goretzka.

Galben-negrii puteau profita totuși de prostia lui Boateng, care a deviat cu cotul un balon expediat de Haaland ce părea că se duce „alături". Intenție clară, penalty clar, nu însă și pentru „centralul” Tobias Stieler. Putea fi un moment de cotitură.

Dortmund a forțat în final și cu Gotze, Bayern a răspuns cu bara lui Lewandowski și cu o altă bună ocazie, irosită de Muller. Dar nu s-a mai marcat și campioana se desprinde la 7 puncte! Cale liberă spre titlu? Ar fi al 8-lea consecutiv!

+7 FOTO

8 titluri consecutiveva avea Bayern dacă va triumfa și în acest an (30 de titluri în total)

10 victorii, 3 remize și un eșecare Borussia, cea mai bună echipă pe teren propriu

10 succese, două egaluri și două înfrângeriare Bayern, cea mai puternică în deplasare

Borussia Dortmund - Bayern 0-1, echipele de start

Dortmund: Burki - Piszczek, Hummels, Akanji - Hakimi, Delaney, Dahoud, Guerreiro - T. Hazard, Haaland, Brandt
Rezerve: Hitz - Balerdi, E. Can, Gotze, Morey, Reyna, J. Sancho, Schmelzer, Witsel
Antrenor: Lucien Favre

Bayern: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Davies - Goretzka, Muller, Kimmich - K. Coman, Lewandowski, Gnabry
Rezerve: Ulreich - Batista Meier, Cuisance, L. Hernandez, L. Mai, J. Martinez, Odriozola, Perisic, Zirkzee
Antrenor: Hans Flick

Arbitru: Tobias Stieler
Stadion: Signal Iduna Park (Dortmund)

Citește mai multe știri despre Bundesliga:

Avancronicile partidelor din etapa intermediară a Bundesligii, programate marți și miercuri

Leipzig - Hertha: totul despre duelul dintre Timo Werner și echipa-surpriză din Bundesliga