INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND

VIDEO Sebastien Haller, primul gol în Bundesliga după ce a învins cancerul + Dortmund a egalat-o pe Bayern în clasament

Borussia Dortmund a câștigat cu Freiburg, scor 5-1, în etapa #19 din Bundesliga. Sebastien Haller (28 de ani) a marcat în repriza a doua primul gol într-un meci oficial după ce a învins cancerul testicular/ foto Imago

Articol de - Publicat sambata, 04 februarie 2023 18:10 / Actualizat sambata, 04 februarie 2023 20:21

Borussia Dortmund a câștigat cu Freiburg, scor 5-1, în etapa #19 din Bundesliga. Sebastien Haller (28 de ani) a marcat în repriza a doua primul gol într-un meci oficial după ce s-a vindecat de cancer testicular.

Galben-negrii au egalat-o pe Bayern în clasament, ambele având 37 de puncte. Bavarezii au meci greu duminică, în deplasare cu Wolfsburg, de la ora 18:30.

Un om de bază de la CFR, incert înainte de derby-ul cu FCSB: „Să vedem dacă se poate antrena”
CFR - FCSB

VIDEO. Rezumat: Borussia Dortmund - Freiburg 5-1

Meciul de pe Signal Iduna Park a început perfect pentru Borussia. Freiburg a rămas cu un om în minus în minutul 17, după ce Kiliann Sildillia a văzut două cartonașe galbene într-un interval de două minute. Cu om în plus, gazdele au fost aproape de gol prin Sule, care a zguduit bara de la mare distanță ('25).

Doar un minut mai târziu, Nico Schlotterbeck a deschis scorul cu un șut din careu. Surprinzător, Freiburg a egalat chiar înainte de pauză. Lucas Holer l-a învins pe Kobel din afara careului.

Sebastien Haller a marcat primul gol de la revenire. Dortmund s-a dezlănțuit în repriza a doua

Dortmund s-a dezlănțuit însă în repriza a doua. La doar 3 minute de la reluare, Adeyemi a marcat frumos din marginea careului. Alte 3 minute mai târziu, Haller a punctat și el, cu capul. A fost primul gol al atacantului în Bundesliga pentru Borussia.

El a revenit pe teren la începutul anului, după ce s-a vindecat de cancer testicular. A continuat spectacolul pe Signal Iduna Park. De această dată, Brandt a fost protagonistul. Mijlocașul german a marcat un gol senzațional de la distanță: șut perfect, mingea a atins bara și a intrat în poartă.

Cinci goluri, cinci marcatori diferiți pentru Drotmund. Și Reyna a punctat pe final, șut din prima din marginea careului.

Union Berlin, liderul surpriză din Bundesliga

Union Berlin a câștigat pe final cu Mainz, 2-1, și a urcat pe primul loc în Bundesliga, cu 39 de puncte.

Jordan Siebatcheu a punctat pe final ('84) și a adus victoria berlinezilor. Pentru Union a mai marcat Kevin Behrens, în timp ce pentru Mainz a înscris Marcus Ingvartsen.

Carlo Ancelotti e furios: „Nu e corect, dar o vom face! Dacă sunteți credincioși, ar fi bine să vă rugați”