INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Dortmund şi-a asigurat al 7-lea titlu de campioană » Să curgă berea!

Imediat după fluierul final, jucătorii Borussiei au dat cep la butoaiele cu bere
Foto: Reuters +2   FOTO
Imediat după fluierul final, jucătorii Borussiei au dat cep la butoaiele cu bere Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 01 mai 2011 00:00 / Actualizat duminica, 01 mai 2011 08:17

Borussia, 2-0 cu Nurnberg, e campioană cu două etape înaintea finalului, după ce contracandidata Leverkusen a cedat la Koln (0-2)

Dortmund e în sărbătoare. După nouă ani de frămîntări, în care la un moment dat s-a pus şi problema falimentului, Borussia e din nou campioana Germaniei. Previzibil de mai multă vreme, cel de-al 7-lea titlu din istoria galben-negrilor s-a conturat ieri oarecum neaşteptat. Nimeni nu se gîndea că principala contracandidată, Leverkusen, va depune armele cu două etape înaintea fluierului final al sezonului.

Însă eternii vicecampioni, cum li se mai spune "farmaciştilor", şi-au confirmat şi de data aceasta tristul renume. Au pierdut cu 2-0 la Koln, în timp ce Dortmund şi-a luat punctele acasă, 2-0 cu Nurnberg, şi a bifat titlul inclusiv matematic: 8 puncte avans. Lider încă din etapa a 8-a, echipa pregătită de Jurgen Klopp încheie en fanfare un sezon de vis. Record de victorii în deplasare, 11, dintre care 8 consecutive! Record de precocitate, 23 de ani media de vîrstă, şi de goluri primite: doar 19!


22 de victorii a bifat Borussia în cele 32 de etape scurse din campionatul în curs

80.000 e media de spectatori la fiecare meci al Dortmundului pe Signal Iduna Park (81.000 locuri)


"E cel mai frumos titlu din istoria clubului. Cred că tot oraşul va sărbători vreme de două săptămîni"
Reinhard Rauball, preşedinte Borussia Dortmund

Citește și:
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Altele
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Noutati auto
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
Liga 2
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
utaaradan
utaaradan  •  01 Mai 2011, 10:52

auzi la unii; campionatul Germaniei nu e asa de puternic ! pai cite finale de C.M. sau C.E. a jucat Germania,credeti ca jucau atitea fara jucatori formati intr-un campionat puternic ? doar de C.M. a jucat 7 finale,cistigind 3...va uitati prea mult la meciuri,gen; dinamo-bistrita...sau steaua-sportul...

galacticsteaua
galacticsteaua  •  01 Mai 2011, 10:11

Abea astept meciurile Borussiei din CL....!!!! cred ca e cea mai iubita echipa din germania auzi 80.000 medie de spectatori pe meci.:))))))))))

fichirichi
fichirichi  •  01 Mai 2011, 09:40
Postat de nsanyi23 pe 01 Mai 2011, 07:39

Mare bucurie la Dortmund au meritat, desi dupa mine campionatul german nu e asa de tare

Inseamna ca habar nu ai despre fotbalul european.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează