INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA SPANIEI

El Clasico se dispută cu trofeul pe masă la Riad » Barcelona s-a calificat în finala Supercupei Spaniei

Barcelona a câștigat cu Osasuna, scor 2-0, în a doua semifinală din Supercupa Spaniei. În finală va întâlni Real Madrid, la Riad, pe stadionul lui Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 11 ianuarie 2024 23:00 / Actualizat vineri, 12 ianuarie 2024 00:26

Barcelona a câștigat cu Osasuna, scor 2-0, în a doua semifinală din Supercupa Spaniei. În finală va întâlni Real Madrid, la Riad, pe stadionul lui Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo.

Real Madrid - Barcelona se va juca duminică, de la ora 21:00, liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Digi Sport. Cele două rivale se luptă direct pentru primul trofeu al anului.

Radu Drăgușin, mesaj de 4 cuvinte după ce a semnat cu Tottenham
DRĂGUȘIN, LA TOTTENHAM

Barcelona a câștigat cu Osasuna și e în finala Supercupei Spaniei

Semifinala de la Riad a decurs după coordonate normale, Barcelona a dominat meciul, a avut posesia și mai multe ocazii în meci. Catalanii au tras de 3 ori pe poartă în prima repriză, iar Osasuna nu s-a lăsat mai prejos și a cadrat de două ori. Repriza s-a încheiat cu o lovitură pentru Barcelona, care l-a pierdut pe Raphinha, accidentat.

În locul lui a intrat Lamine Yamal. Lewandowski a avut o mare o ocazie în prima repriză, a trimis puțin alături cu capul, dar s-a revanșat în minutul 59. Servit de Gundogan, polonezul l-a învins pe portarul Herrera. Goalkeeper-ul Osasunei a intervenit salvator după 10 minute, la execuția din marginea careului a lui Joao Felix.

Yamal a închis meciul cu un șut imparabil, în prelungirile meciului. Barcelona vrea să-și ia revanșa cu Real Madrid chiar în primul El Clasico al anului. Madrilenii s-au impus în ultimul derby, în La Liga, cu 2-1. Jude Bellingham a reușit atunci „dubla” și le-a adus victoria „albilor” cu un gol în prelungiri.

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei la capătul unui meci dramatic cu Atletico, scor 5-3, decis după prelungiri. Câștigătoarea trofeului va primi 8 milioane de euro.

Caseta meciului Barcelona - Osasuna 2-0