INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO. Elche - Barcelona 0-2 » Fără Messi, catalanii țin aproape de Real Madrid și Atletico. Clasamentul din La Liga

Barcelona a învins-o pe Elche, scor 2-0, în runda cu numărul 20 din La Liga @Imago +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 ianuarie 2021 18:58 / Actualizat duminica, 24 ianuarie 2021 19:57

Barcelona a învins-o pe Elche, scor 2-0, în runda cu numărul 20 din La Liga.

Fără Leo Messi pe teren, care și-a ispășit în această după-amiază ultima etapă de suspendare după cartonașul roșu primit în finala Supercupei Spaniei, catalanii au obținut a 4-a victorie la rând din campionat în deplasarea de pe „Estadio Manuel Martinez Valero”.

Elche - Barcelona 0-2 » Catalanii s-au descurcat și fără Messi

Frenkie de Jong a deschis scorul pentru Barcelona înainte de pauză. Olandezul a avut de îndeplinit o simplă formalitate, mingea fiind deviată în prealabil de un stoper advers spre propria poartă.

+8 FOTO

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, de Riqui Puig, intrat pe teren două minute mai devreme. Din centrarea aceluiași De Jong, mijlocașul lui Koeman l-a învins pe Badia cu o lovitură de cap, din apropiere.

Barcelona continuă cursa de urmărire

Barcelona restabilește astfel ecartul de 3 puncte față de Real Madrid, dar este în continuare la distanță mare de liderul Atletico Madrid (7 puncte), care are și două meciuri mai puțin disputate!

Elche rămâne penultima în La Liga, cu 17 puncte acumulate din 18 meciuri.

Clasament La Liga

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Antonio Conte, reacție furioasă la adresa arbitrului! Urlete și amenințări: „Jucătorii au evitat o bătaie”

Ibrahimovic, dispută aprinsă pe San Siro: „Am mai multe goluri decât ai tu meciuri jucate!”