INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Răzvan Marin, criticat după eșecul usturător al lui Empoli cu Milan: „O intrare care trebuie uitată”

Răzvan Marin/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 ianuarie 2024 17:52 / Actualizat duminica, 07 ianuarie 2024 20:35

Cu Răzvan Marin intrat pe teren în ultimul sfert de oră, Empoli a pierdut acasă fără drept de apel în fața Milanului, scor 0-3.

Empoli se afundă tot mai tare în Serie A. Formația lui Răzvan Marin a pierdut și meciul cu Milan și se află pe locul 19 în clasament, cu doar 13 puncte în 19 etape.

Ianis Hagi, criticat de presa spaniolă: „O treaptă sub colegii lui” » Titular și cel mai slab de la Alaves
ALAVES

Cu Răzvan Marin pe bancă, gazdele au început foarte slab partida, iar „diavolul” milanez avea deja 2-0 încă din minutul 31. Loftus-Cheek din pasa lui Leao și Giroud (penalty) au adus liniștea pentru trupa lui Pioli.

Fără victorie de 6 meciuri consecutive, Empoli a apelat la Marin abia în minutul 74. Mijlocașul nu a adus niciun plus echipei, ba a luat și un cartonaș galben în minutul 81, iar la golul de 3-0 a fost driblat foarte ușor de Pulisic.

La finalul partidei, presa din Italia i-a acordat nota 5,5, adăugând: „O intrare care trebuie uitată. Primește imediat cartonașul galben și la golul de 3-0 îl lasă prea ușor pe Pulisic să treacă pe lângă el”.

Cota lui Răzvan Marin, scădere dramatică

Răzvan Marin a pierdut statutul de titular indiscutabil la Empoli în ultimele meciuri, iar acest lucru i-a afectat și cota. Deși a fost un om important pentru naționala României, care s-a calificat la EURO 2024, cei de la Transfermarkt i-au scăzut drastic cota lui Marin.

În octombrie, la penultima actualizare, era evaluat la 5 milioane de euro. Acum s-a înjumătățit. Scăderea față de iunie 2021 e cu adevărat dramatică. Răzvan era evaluat la 15 milioane de euro în urmă cu doi ani și jumătate, atunci când a atins și apogeul carierei.

VIDEO Rezumatul meciului Empoli - AC Milan 0-3

Reprezentanții lui Beșiktaș au vorbit 5 ore cu Mircea Lucescu la București. Turcii îl vor pe bancă pentru meciul de marți! » Răspunsul dat de antrenor
ANTRENORI
Dan Petrescu își înfruntă coșmarul în optimile Ligii Campionilor Asiei! Ghinion la tragerea la sorți