INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ALEGERE

FOTO Nici Mourinho, nici Conte! Internaționalul englez a numit cel mai bun antrenor cu care a lucrat în carieră

Eric Dier l-a numit pe Vincent Kompany „cel mai bun antrenor” cu care a lucrat vreodată // FOTO: Imago Images
Eric Dier l-a numit pe Vincent Kompany „cel mai bun antrenor” cu care a lucrat vreodată // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 septembrie 2025 19:16 / Actualizat luni, 08 septembrie 2025 04:07

Eric Dier (31 de ani), actualul fotbalist al celor de la AS Monaco, a oferit un interviu în care a vorbit, printre altele, despre tehnicienii sub comanda cărora a avut șansa să evolueze de-a lungul carierei sale. Jucătorul englez și-a numit și favoritul, iar alegerea sa i-a luat prin surprindere pe jurnaliști.

Programul complet al etapei #3 din Bundesliga

Eric Dier a debutat în „fotbalul mare” la Sporting Lisabona, clubul la care și-a făcut, de altfel, și junioratul. Au urmat apoi 10 ani la Tottenham, după care două sezoane la Bayern Munchen, iar începând din această vară, jucătorul englez evoluează în Ligue 1, pentru AS Monaco.

În toată această perioadă, Dier a avut șansa de a lucra cu manageri de top din fotbalul european, precum Jose Mourinho, Antonio Conte, Maurizio Pochettino sau Thomas Tuchel. De asemenea, la naționala Angliei a fost pregătit de Roy Hodgson și Sam Allardyce.

Eric Dier: „Vincent Kompany este cel mai bun antrenor pe care l-am avut”

Cu toate acestea, într-un interviu acordat pentru The Telegraph, fotbalistul în vârstă de 31 de ani a mărturisit că cel mai bun antrenor sub comanda căruia a avut ocazia să evolueze a fost Vincent Kompany, actualul tehnician al celor de la Bayern Munchen, cu care a colaborat în stagiunea 2024/2025, la finalul căreia bavarezii și-au recâștigat supremația în Germania.

Din fericire am avut șansa să lucrez cu mulți antrenori de excepție. Am învățat lucruri importante de la fiecare dintre ei.

Cel mai bun... hmm, cred că Vincent Kompany. Am avut o relație specială cu el și mi-a plăcut foarte mult felul în care ne motiva pe noi, jucătorii. Probabil, faptul că este mult mai tânăr decât restul îl ajută să se facă mai ușor înțeles. Cu toți m-am înțeles bine, dar cu el (n.r - Kompany) a fost ceva special. Pe el l-aș alege.

- Eric Dier, pentru The Telegraph

Vincent Kompany și-a început cariera de antrenor în perioada în care încă activa ca jucător, la Anderlecht, în 2019, pe când avea doar 33 de ani.

Ulterior, acesta a preluat-o pe Burnley, cu care a promovat în Premier League, la finalul stagiunii 2022/2023. În sezonul următor, „The Clarets” nu au reușit să se salveze de la retrogradare, iar Kompany s-a despărțit de formația de pe Turf Moor.

Tehnicianul belgian nu a stat însă mult timp până să își găsească un nou angajament. Imediat după despărțirea de Burnley, Kompany a devenit antrenorul lui Bayern Munchen, echipa pe care o pregătește și astăzi și cu care a câștigat două trofee, și anume titlul în Bundesliga (2024/2025), respectiv Supercupa Germaniei, cucerită chiar la începutul acestui sezon.

Nici Mourinho, nici Conte! Internaționalul englez a numit cel mai bun antrenor cu care a lucrat în carieră
Vincent Kompany, sărbătorind câștigarea titlului cu Bayern (sezonul 2024/2025) // FOTO: Getty Images

Clasamentul din Bundesliga:

Citește și:
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Nationala
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Superliga
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează