INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

Ernesto Valverde și-a prelungit contractul cu Barcelona » Clubul catalan a făcut astăzi anunțul!

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 februarie 2019 11:32

Ernesto Valverde (55 de ani) a semnat prelungirea contractului cu FC Barcelona până-n vara anului 2020, cu opțiune de prelungire pe încă un sezon.

Noul acord s-a semnat astăzi în loja prezidențială de pe Camp Nou, deși zilele trecute presa spaniolă scria că Valverde n-ar fi dorit să mai continue la Barcelona.

Valverde urmează să apară astăzi într-o conferință de presă de la ora 18:00 înaintea meciului de campionat cu Valladolid.

Antrenorul a ajuns la Barcelona în vara anului 2017, de la Athletic Bilbao, înlocuindu-l pe Luis Enrique.

Cel mai folosit jucător de la venirea lui Valverde e Suarez, 7026 de minute, urmat de Pique, cu 7024, și de Ter Stegen, cu 7020.

96 de meciuri are Valverde ca antrenor al Barcelonei. Dintre acestea a câștigat 65, a remizat în 22 și a fost învins de 9 ori

233 de goluri a marcat Barcelona cu Valverde antrenor și a primit 78 de goluri. Dintre cele 233 de reușite, Leo Messi a marcat cele mai multe, 74, urmat de Suarez, 47, și Coutinho, 18