INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - BARCELONA 2-4

VIDEO + FOTO Espanyol - Barcelona 2-4 » Trupa de pe Camp Nou câștigă pe terenul rivalei și este noua campioană din La Liga!

FC Barcelona s-a impus pe terenul rivalei locale, Espanyol, scor 4-2, și este noua campioană a Spaniei. +15   FOTO

Articol de - Publicat luni, 15 mai 2023 00:11 / Actualizat luni, 15 mai 2023 00:12

Farul sau FCSB? Titlul se poate da duminică! Toate calculele + cum arată lupta pentru locul 3
FCSB - CFR CLUJ 1-0

FC Barcelona a câștigat cu Espanyol și este noua campioană din La Liga

Oaspeții au deschis scorul în minutul 11, prin polonezul Robert Lewandowski. Polonezul a primit o pasă din banda stângă de la Alejandro Balde, și l-a învins pe Pacheco cu un șut din câțiva metri.

Același Balde a dus scorul la 2-0 nouă minute mai târziu. Fundașul stânga al Barcelonei a șutat puternic, din careu, fără șansă pentru portarul lui Espanyol.

+11 FOTO

Robert Lewandowski a marcat al treilea gol al Barcelonei în minutul 40, când l-a învins pe Pacheco cu un șut în colțul stâng al porții. La numai opt minute de la reluarea jocului, Jules Kounde a dus scorul la 4-0 pentru FC Barcelona, cu o execuție de la aproxiamtiv 12 metri, dintr-o pasă a lui Frenkie de Jong.

Gazdele au redus din handicap în ultimele 20 de minute. Mai întâi, Javi Puado a driblat mai mulți adversari și l-a învins pe Ter Stegen (minutul 73), pentru ca în minutul 90+2 Joselu să devieze decisiv un șut de la marginea careului.

S-a terminat 4-2 pentru FC Barcelona, formație care este pentru a 27-a oară în istorie campioana Spaniei. Catalanii au 14 puncte avans față de Real Madrid, cu 4 partide înainte de finalul sezonului.