INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - BARCELONA 1-1

"Ești un căcăcios. Pitic de rahat!" » SCANDALUL ANULUI în Spania: o vedetă a Barcelonei a cedat

Articol de GSP - Publicat marti, 28 noiembrie 2017 18:09

Brigada de arbitri de la Valencia - Barcelona, scor 1-1, i-a scos din minți pe catalani. Lui Messi i-a fost anulat un gol după ce nici "centralul" Iglesias Villanueva, nici asistentul său, Enrique Jose Ramos Ferreiros, nu au văzut mingea intrată în poartă.

865130 barcelona

În emisiunea El Dia Despues au fost descifrate dialogurile dintre arbitri și jucători. Niciunul dintre fotbaliștii de la Valencia nu a contestat golul, dar "centralul" și asistentul său nu au validat reușita. As.com a redat discuțiile de pe teren.

Messi vs. tușier

După ce a marcat, Lionel Messi a alergat către tușă pentru a contesta anularea golului.
- Messi: Ești acolo. Ești acolo (semnalează locul unde se afla asistentul în momentul golului). Nu vezi golul?
- Ramos Ferreiros: Nu, nu, Leo.
- Messi: Putem vorbi? Putem vorbi?
- Ramos Ferreiros: Leo, gata. Gata!

Iglesias Villanueva vs. Andres Iniesta

În timp ce jucătorii celor două echipe discutau despre decizie, Andres Iniesta a mers să discute cu "centralul", iar Luis Suarez l-a însoțit.

- Andres Iniesta: Tu ai văzut golul?
- Luis Suarez: Eu da.
- Iglesias Villanueva: Vă rog să vă îndepărtați!
- Luis Suarez: Eu da, eu am văzut că a fost gol, îți spun eu că a fost.
Intervine Iniesta și-l îndepărtează de arbitru.
- Luis Suarez: Ești un căcăcios. Pitic de rahat!

Messi vs. brigada de arbitri

La pauză, în drum spre vestiare, Messi s-a îndreptat către Iglesias Villanueva și asistentul său pentru a le reproșa golul anulat.

- Iglesias Villanueva: Fazele de genul ăsta sunt mereu dificile.
- Staff-ul Barçei: Mingea a intrat în poartă!
- Messi: E gol valabil.

Gaya vs. Busquets

După pauză, pe tunelul de la vestiare, înainte de a ieși pe gazon pentru repriza a doua, fundașul Valenciei l-a întrebat pe mijlocașul Barcelonei cum i s-a părut faza.
- Gaya: A intrat mult în poartă sau ce?
- Busquets: A intrat cam o palmă.

După fluierul final, argentinianul a mers din nou să ceară explicații de la "fluierași".

- Iglesias Villanueva: E dificil.
- Ramos Ferreiros: Leo, e greu de văzut.
- Iglesias Villanueva: Nu știu. Am văzut faza, dar nu știu.
Messi continuă să conteste decizia
- Iglesias Villanueva: Nu, nu. Nu duce discuția acolo, Leo. Nu.
- Messi: Dacă asta e linia, uite aici era mingea! (gesticulează cu mâinile arătând distanța la care se afla mingea după ce a trecut de linia porții).

"Să nu uităm că am beneficiat și noi în alt meci de un gol care nu trebuia validat. Golul lui Messi în acest meci, cu Valencia, a fost clar, dar să nu uităm că în meciul cu Malaga am marcat un gol care nu trebuia validat. Mingea ieșise în aut înainte de centrarea de gol." Ernesto Valverde, antrenor FC Barcelona

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”