INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

FOTO S-a tras linia și în Serie A » Mourinho a prins Europa League in extremis! Baraj pentru salvare între locurile 17 și 18

Articol de - Publicat luni, 05 iunie 2023 00:52 / Actualizat luni, 05 iunie 2023 01:15

Astăzi s-au jucat ultimele 6 partide din acest sezon de Serie A. Juventus nu a reușit să se califice în Europa League, după ce AS Roma a câștigat cu Spezia. Italienii au programat un baraj inedit pentru salvare, între ocupantele locurilor 17 (Spezia) și 18 (Verona).

• AS Roma s-a calificat în Europa League
  • Juventus va evolua în Conference League
  • Verona și Spezia au încheiat la egalitate. Chiar dacă Spezia a stat mai bine la criteriul meciurilor directe, Verona nu e retrogradată. Un baraj va decide ultima salvată. Meciul e programat duminica viitoare, de la ora 21:45
  • Frosinone și Genoa au promovat deja în Serie A
  • Ultima echipă care urcă în Serie A va fi una dintre Cagliari și Bari, formații care joacă finala barajului de promovare. Barajul se joacă în dublă manșă, pe 8, respectiv 11 iunie. Turul este pe terenul lui Cagliari, iar returul la Bari.

Rezultatele etapei cu numărul 38 din Serie A

Spezia - Verona, baraj pentru rămânerea în Serie A

Verona a pierdut, scor 1-3, pe terenul celor de la AC Milan, în ultima rundă din Serie A. Giroud a deschis scorul în minutul 45+1, din penalty. Verona a egalat în minutul 72, prin Faraoni. „Diavolii” au tranșat soarta partidei în ultimele 5 minute, când Rafael Leao a reușit o „dublă”.

Și Spezia a fost înfrântă, pe terenul lui AS Roma, scor 1-2, și a rămas cu 31 de puncte.

Liga italiană a anunțat că ultima retrogradată va fi stabilită duminica viitoare, de la ora 21:45, într-un meci de baraj în unică manșă între Spezia și Verona. Ultima dată s-a întâmplat asta în anul 2005!

+19 FOTO

Final: AC Milan - Verona 3-1

• Au marcat: Giroud (45+1 -pen), Leao (85, 90+2) / Faraoni (72)
  • Click AICI pentru statistici
  • Televizare: Digi Sport 4 , Prima Sport 3 și Orange Sport 3

AC Milan - Verona, echipele de start

AC Milan: Maignan - Calabria, Thiaw, Tomori, T. Hernandez - Tonali, Krunic - Messias, B. Diaz, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

Verona: Montipo - Magnani, Hien, Cabal - Faraoni, Tameze, Veloso, Sulemana, Depaoli - Ngonge, Djuric
Antrenor: Marco Zaffaroni

AS Roma merge în Europa League, după victoria contra Speziei

AS Roma avea nevoie de victorie contra Speziei, pentru a fi sigură că va juca în Europa League în sezonul viitor. Iar trupa lui Jose Mourinho a obținut-o. Deși oaspeții au deschis scorul în minutul 4, prin Nikolaou, romanii au egalat în minutul 43, prin Zalewski.

+19 FOTO

Trupa de pe Olimpico a dat lovitura în minutul 89, când Dybala a transformat un penalty, și merge astfel în Europa League.

Final: AS Roma - Spezia 2-1

• Au marcat:  Zalewski (43), Dybala (89 -pen) / Nikolaou (6)
  • Televizare: Digi Sport 3, Prima Sport 4 și Orange Sport 2

AS Roma - Spezia, echipele de start

AS Roma: Svilar - Celik, Smalling, Mancini - Zalewski, Bove, Cristante, Pellegrini, El Shaarawy - Dybala, Belotti
Antrenor: Jose Mourinho

Spezia: Zoet- Wisniewski, Ampadu, Nikolaou - Amian, Zurkowski, Esposito, Bourabia, Reca - Gyasi, Nzola
Antrenor: Leonardo Semplici

Juventus merge în Conference League, chiar dacă a câștigat la Udinese

Chiar dacă a câștigat pe terenul lui Udinese, scor 1-0, Juventus nu a putut urca în clasament, pentru că și AS Roma a câștigat la rândul ei, contra Speziei. „Bătrâna Doamnă” va evolua în sezonul următor în Conference League.