INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO U21

Spania U21 o învinge pe Croația U21 și e oficial: România, eliminată matematic de la Euro

Pe lângă România U21 - Ucraina U21, Campionatul European de tineret mai programează astăzi 3 partide; Georgia U21 - Belgia U21, Portugalia U21 - Olanda U21, de la 19:00, plus Spania U21 - Croația U21, de la 21:45.

Articol de - Publicat sambata, 24 iunie 2023 23:36 / Actualizat sambata, 24 iunie 2023 23:41

Pe lângă România U21 - Ucraina U21 0-1, Campionatul European de tineret a mai programat sâmbătă 3 partide: Georgia U21 - Belgia U21 2-2, Portugalia U21 - Olanda U21 1-1 și Spania U21 - Croația U21 1-0.

• Spania U21 - Croația U21 1-0 s-a disputat la București, pe stadionul Giulești
  • România a fost eliminată matematic de la Euro

GRUPA A

Lusitanii au deschis scorul la jumătatea primului act, când Pedro Neto l-a așteptat pe Andre Almeida să apară în centrul careului. Mijlocașul Valenciei l-a executat pe Verbruggen cu o reluare la colțul lung. Olandezii au arătat mai bine în repriza secundă, iar Brian Brobbey a egalat în urma unui corner.

În celălalt meci al grupei, belgienii și-au respectat statutul de favoriți doar în prima repriză, când trupa lui Mathijssen părea că și-a securizat cele 3 puncte. Au marcat De Cuyper, finalizare perfectă, cu capul, și Ramazani, din pasa aceluiași Cuyper.

În partea a doua, Georgia a demonstrat că succesul cu Portugalia (2-0) din prima rundă nu a fost o întâmplare. Georgiy Tsitaishvili a redus din ecart cu un șut superb din marginea careului, apoi fotbalistul lui Lech Poznan a egalat cu o lovitură de cap.

FINAL » Portugalia U21 - Olanda U21 1-1

• Au marcat: Almeida '20 / Brobbey '78
  • Live + Statistici
  • Stadion: Mikheil Meskhi (Tbilisi)
  • Arbitru: Horațiu Feșnic

ECHIPELE DE START

Portugalia U21: Biai - Carlos, Penetra, Amaro, Tavares - Dantas, Costa, Almeida - Neves - Silva, Neto
Selecționer: Rui Jorge

Olanda U21: Verbruggen - Timber, Rensch, Van Hecke, Van de Ven, Hartman - Gravenberch, Taylor - Ekkelenkamp, Brobbey, Summerville
Selecționer: Erwin van de Looi

FINAL » Georgia U21 - Belgia U21 2-2

• Au marcat: Tsitaishvili '52, '87 / De Cuyper '15, Ramazani '38
  • Stadion: Boris Paichadze Dinamo (Tbilisi)
  • Arbitru: Duje Strukan

Georgia U21: Mamardashvili - Khvadagiani, Kalandadze, Gelashvili, Sazonov - Davitashvili, Mekhabishavili, Gagnidze, Azarov - Gagua, Mostrapishvili
Selecționer: Ramaz Svanadze

Belgia U21: Vandevoordt - Siquet, Debast, De Winter, De Cuyper - De Ketelaere, Keita, Vranckx, Balikwisha - Openda, Ramazani
Selecționer: Jacky Mathijssen

GRUPA B

Ibericii și-au tipărit biletul pentru sferturile de finală în minutul 1. Singurul gol al partidei disputate în Giulești, pe stadionul Rapidului, a fost marcat în secunda 20 de Abel Ruiz. Astfel, și Croația, și România și-au luat adio de la calificare.

FINAL » Spania U21 - Croația U21 1-0

Spania U21: Tenas - V. Gomez, Paredes, Pachecho, Miranda - Baena, Blanco - Sancet - Rodri, A. Ruiz, S. Gomez
Selecționer: Santi Denia

Croația U21: Kotarski - Sigur, Franjic, Perkovic, Krizmanic - Sego, Baturina, Bulat, Prsir, Frigan - Beljo
Selecționer: Dragan Skocic

Mai multe articole din fotbalul internațional:

Dan Petrescu, debut cu o înfrângere usturătoare în Coreea de Sud: nu se mai întâmplase de 6 ani!