INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EVERTON - LIVERPOOL 0-0

EVERTON - LIVERPOOL 0-0. „Clasă mondială!" » Fotbalistul care l-a vrăjit pe Jurgen Klopp după Merseyside Derby

Liverpool este foarte aproape de obținerea titlului de campioană în Premier League // Sursă foto: Getty +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 22 iunie 2020 13:51 / Actualizat luni, 22 iunie 2020 14:08

Everton - Liverpool 0-0. Jurgen Klopp (53 de ani), managerul „cormoranilor”, l-a elogiat pe brazilianul Alisson Becker (27) pentru reflexul din minutul 80. „Nu e doar un portar bun, a intevenit chiar senzaţional la şutul lui Calvert-Lewin. Nu meritam însă mai mult de un punct".

Vezi AICI clasamentul LIVE din Premier League

Vezi AICI programul etapei #30 din Premier League

Everton a mai amânat sărbătoarea titlului visat de 30 de ani de Liverpool, remizând (0-0) pe Goodison Park, în Merseyside Derby.

Liderul din Premier, cu patru eşecuri în ultimele şase meciuri pre-pandemie şi fără gol înscris în ultimele patru deplasări, a riscat să şi piardă din nou duminică seară. Noroc însă cu Alisson, care a încuiat poarta campioanei Europei.

„Ei s-au apărat foarte bine şi au avut cea mai mare ocazie. Putem să ne declarăm satisfăcuţi cu un punct, nu meritam mai mult. Se spun multe despre Alisson. Nu e numai un portar bun, chiar a intervenit absolut senzaţional. Are clasă mondială şi a făcut diferenţa", l-a elogiat Jürgen Klopp.

FOTO Cele mai interesante imagini din partida Everton - Liverpool 0-0

+6 FOTO

Jurgen Klopp după Everton - Liverpool 0-0: „O atmosferă bizară"

Avea dreptate managerul german să admire superreflexul brazilianului la şutul lui Dominic Calvert-Lewin din minutul 80. Mingea respinsă a ajuns la Tom Davies şi a fost trimisă spre gol, însă Joe Gomez a deviat-o în bara transverală! Ghinion pentru „caramele", care puteau repurta prima victorie din derby în ultimul deceniu!

Fără Salah, egipteanul ţinut pe banca de rezerve nefiind în plenitudinea forţelor, jocul lui Liverpool a suferit, a fost previzibil şi pustiu, la fel ca tribunele. „A fost o atmosferă bizară fără fani pentru un meci de asemenea intensitate. Am tras la poartă din instinct, uneori mingea intră în plasă, alteori nu", a explicat Calvert-Lewin.

13 meciurifără gol primit a reuşit Alisson în 21 de meciuri disputate în actuala Premier, fiind lider la acest capitol. Brazilianul a încasat doar 11 goluri

0-0este scorul înregistrat pe Goodison Park în Everton - Liverpool în ultimele trei derbyuri jucate în Premier League

Marius Șumudică, euforic după egalul spectaculos cu campioana Turciei: „N-am văzut-o niciodată aşa pe Galata!”

Alex Maxim, erou pentru echipa lui Marius Șumudică » Thriller cu 15 minute de prelungire