INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

REZUMAT VIDEO Manchester City, victorie cu Everton după ce a fost condusă la pauză » Decizia arbitrului a cântărit decisiv

Jucătorii lui Manchester City au „tăbărât” pe arbitru pentru a cere penalty

Articol de - Publicat joi, 28 decembrie 2023 09:16 / Actualizat joi, 28 decembrie 2023 09:52

Manchester City a fost condusă la pauză de Everton, 0-1, dar a reușit să întoarcă scorul în partea secundă și a câștigat cu 3-1. Trupa lui Pep Guardiola este la 5 puncte în urma liderului Liverpool, dar are un meci în minus față de „cormorani”.

Everton avusese o serie foarte bună, 4 victorii la rând în campionat fără gol primit, apoi a cedat în fața lui Tottenham, 1-2. O altă pretendentă la locurile fruntașe, Manchester City, le-a administrat „caramelelor” a doua înfrângere consecutivă.

Formația antrenată de Sean Dyche a deschis scorul în minutul 29, prin Jack Harrison, care a finalizat din careul mic pasa la firul ierbii a lui Dwight McNeil. Cel din urmă ajunsese în posesia mingii după o gafă a lui Rodri, care i-a oferit balonul.

Cutremur în fotbalul românesc » Președintele și vicepreședintele și-au anunțat demisiile, iar clubul e în pragul depunctării
PROBLEME

În minutul 33, Harrison a fost la un pas de „dublă”, dar Ederson a respins spectaculos. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0, iar „cetățenii” au montat o răsturnare senzațională în partea secundă.

VIDEO. Manchester City, victorie cu Everton după ce a fost condusă la pauză

Mai întâi a lovit Phil Foden, în minutul 53, cu un șut de la distanță. Zece minute mai târziu, „cetățenii” au profitat de o lovitură de la 11 metri, dictată cu ezitare de „centralul” John Brooks, după ce șutul lui Ake l-a lovit în brațul drept pe Amadou Onana.

Mingea îl lovește mai întâi în antebraț pe Onana, apoi „prinde” și pieptul mijlocașului senegalez

Julian Alvarez a transformat slab, pe centrul porții, dar Pickford nu a putut decât să atingă balonul cu picioarele.

Bernardo Silva a stabilit scorul final în minutul 86, după o serie de erori în defensiva gazdelor. Ieșit din careu, undeva spre tușa din stânga, Pickford a degajat greșit balonul. Mingea l-a lovit în zona tibiei pe stoperul Branthwaite, căruia Bernardo Silva i-a luat fața și a trimis mingea în poarta goală.

1-3 rezultat final, iar Manchester City ajunge la 37 de puncte, două sub Aston Villa, 3 sub Arsenal, 5 sub Liverpool.

Tot din Premier League:

„Boxing Day” istoric în Premier League. Primul arbitru de culoare din ultimii 15 ani a condus un meci la Sheffield
ANGLIA
Un portar a bruscat un copil de mingi de „Boxing Day”, spre furia fanilor: „Uriaș dizgrațios, ia-te de unul pe măsura ta!”