INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

REZUMAT VIDEO Surpriză imensă în Premier League » Newcastle, spulberată într-o repriză de o echipă aflată la retrogradare

Everton a câștigat împotriva lui Newcastle, scor 3-0, în etapa #15 din Premier League/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2023 08:40 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 09:24

Everton a câștigat împotriva lui Newcastle, scor 3-0, în etapa #15 din Premier League.

Surpriză mare în etapa intermediară din Premier League. Everton, o echipă care a fost penalizată cu 10 puncte pentru nereguli financiare, a ieșit de pe locurile retrogradabile după o victorie entuziasmantă cu Newcastle, una dintre echipele de Champions League din Anglia.

Rezumat VIDEO: Everton, victorie mare cu Newcastle

Și nu doar că a bătut la scor de neprezentare pe Newcastle, dar Everton a avut și mai multe ocazii, a dominat meciul în ciuda posesiei inferioare. „Caramelele” și-au creat 21 de situații de gol, în timp ce elevii lui Eddie Howe au avut 13 ocazii. Golurile au venit în repriza a doua, pe finalul meciului.

Prima reușită a venit în minutul 79. McNeil a recuperat o minge scăpată de sub control de Trippier, a sprintat spre poartă și a finalizat faza cu un trasor la colțul lung, direct în plasă. Fundașul dreapta englez de la Newcastle a gafat inexplicabil și la al doilea gol.

Le-a oferit mingea adversarilor, care au plecat pe contraatac și au marcat prin Doukoure, cu un șut din centrul careului. Ultima reușită a venit în prelungiri. Beto a fost lansat în adâncime, a fugit cu apărarea adversă în spate și i-a trimis lui Pope printre picioare, bifând primul lui gol în Premier League.

Clasamentul din Premier League

Newcastle venea după victorii cu Chelsea (4-1) și Manchester United (1-0), dar după înfrângerea cu Everton a căzut pe locul 7. „Caramelele” din Liverpool au urcat pe locul 17, primul deasupra liniei. Echipa care părea condamnată după penalizarea cu 10 puncte a înviat și se bate cu șanse reale să rămână în Premier League.