INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 0-3

Fabulosul Leo Messi: cifre incredibile după ce a umilit-o pe Real » Starul Barcelonei s-a plimbat pe teren timp de 75 de minute, dar a fost omul meciului

Articol de - Publicat marti, 26 decembrie 2017 09:37

Leo Messi a depășit recordul lui Gerd Müller și a ajuns la 200 de assisturi în fotbalul profesionist! Argentinianul a încheiat anul cu golul 526 la Barcelona într-un 3-0 cu Real Madrid, a 54-a reușită a anului și a 7-a sa victorie în ultimele 10 meciuri pe "Santiago Bernabeu"

Alt Clasico statosferic al lui Messi, esențial la acest 3-0 blaugrana în templul "Bernabeu", chiar dacă statistica ne spune că decarul argentinian a mers pe teren 83,1 la sută din meci, a făcut jogging 10,8%, a alergat lansat 4,95% și a sprintat doar 1,15%, potrivit cotidianului catalan El Periodico. Dar a fost decisiv, unicul jucător al Barcelonei cu maximum de minute în LaLiga oferindu-le catalanilor un gol și un assist. A atins alte limite ce păreau imposibile.

Leo, 54 de reușite în 2017, golgeterul mondial al anului, peste Kane, Lewandowski, Ronaldo și Cavani, toți cu 53, deține el acum recordul de goluri la o singură echipă. În 13 ani, din 2004 în 2017, are 526, unul mai mult decât Gerd Müller la Bayern, 1964-1979, a remarcat Mundo Deportivo. Care a observat și că atacantul din Rosario este singurul din istorie ce a înscris minimum 50 de goluri în 7 ani calendaristici. Din 2010, numai o dată a fost sub această barieră, 43, în 2013.

În același meci cu Real, a 7-a sa victorie în ultimele 10 Clasico disputate la Madrid, Messi a mai adunat un assist. Al 8-lea în acest sezon și al 200-lea în cariera de profesionist.

25 de goluri are Leo Messi în Clasico, golgeterul absolut al acestui derby, urmat de Di Stefano (18) și Cristiano Ronaldo (17)

19 goluriși 8 assisturi a reușit Messi în acest sezon la Barcelona în toate competițiile (15 goluri și 7 pase decisive în LaLiga)

1.530de minute a adunat Messi în LaLiga 2017-2018, singurul jucător de câmp catalan cu maximum de minute în campionat

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”