INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INCIDENT

VIDEO A fugărit arbitrul pe teren după acordarea unui penalty controversat » Cum s-a terminat incidentul din Liga a 3-a engleză

Fani în timpul meciului Port Vale - Portsmouth / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 21:31 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 22:07

Un fan a pătruns pe teren la meciul Port Vale - Portsmouth, 0-1, din League One (al treilea eșalon din fotbalul englez) și a încercat să ajungă la arbitru după ce „cavalerul fluierului” în minutul 88 a acordat penalty-ul care le-a adus oaspeților toate cele 3 puncte.

Arbitrul Craig Hicks l-a văzut din timp pe suporter și a apucat să fugă către o zonă de siguranță, fară să pățească ceva din fericire, informează site-ul sportbible.com.

Fanul respectiv a fost oprit de staffurile ambelor echipe în timp ce alerga către arbitru, iar ulterior agenții de securitate l-au îndepărtat de pe teren.

La momentul acordării loviturii de pedeapsă, toți suporterii formației Port Vale au răbufnit la adresa deciziei centralului, reclamând un fault anterior la care a fost supus un jucător dintre favoriții lor.

Burmaz = Extaz! Derby dramatic pe Arena Națională » Rapid o pedepsește pe Dinamo, după un meci în care alb-vișiniii n-au jucat nimic! Clasamentul ACUM
Dinamo - Rapid 1-2

Indignarea suporterilor pe rețelele sociale

Cu toate acestea, în ciuda controversei din jurul fazei, mai mulți suporteri au blamat prin intermediul rețelelor de socializare comportamentul individiului care a pătruns pe teren.

„Asta este ridicol! Acest fan ar trebui interzis pentru a preveni o nouă încercare. Arbitrii pot lua decizii total greșite, dar nu ar trebui penalizați pe teren”, a fost opinia unui internaut.

„Asta e un mod de a-ți anula abonamentul pe sezon!”, a fost replica ironică a altui utilizator în mediul online.

Golul marcat de Bishop în minutul 88 din lovitură de pedeapsă a făcut ca Portsmouth să câștige toate cele 3 puncte puse în joc, cruciale în lupta pentru promovarea în Championship.

Portsmouth are 59 de puncte (29 de jocuri), urmată de Bolton cu 57 de puncte (27 de jocuri), de Peterborough cu 56 de puncte (28 de jocuri) și de către Derby County cu 56 de puncte (29 de jocuri). Doar primele două echipe pot promova direct în liga a doua engleză.

Port Vale se află angrenată în lupta pentru salvarea de la retrogradare, ocupând locul 20, ultimul care asigură menținerea în League One.

VIDEO Pep Guardiola a comentat plecarea lui Jurgen Klopp de la Liverpool: „Premier League îi va simți lipsa. Sper să luăm cina împreună cândva”

Guardiola, mesaj superb după anunțul lui Klopp: „E cel mai mare rival al meu. O parte din Manchester City se pierde”