INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - VERONA

VIDEO Final nebun în Serie A! Inter a marcat cu Verona în prelungiri, iar ce a urmat e incredibil

Inter - Verona/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 15:30 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 17:11

Inter a câștigat cu Verona, scor 2-1, în etapa #19 din Serie A. Gazdele au marcat golul victoriei în prelungiri, în timp ce oaspeții au irosit șansa să scoată un punct la ultima fază.

Inter a început bine și părea că nu va avea emoții cu locul 18 din Serie A. Lautaro Martinez a deschis scorul repede, în minutul 13, cu un șut la firul ierbii, din careu. Argentinianul a punctat și după pauză, însă reușita a fost anulată de VAR pentru ofsaid. Henry a intrat pe teren în minutul 73 și a egalat la prima atingere a mingii, cu un șut din careu.

Rezumat VIDEO. Final nebun de meci în Inter - Verona 2-1

Milanezii au atacat în valuri pe final și au avut noroc în prelungiri. Bastoni a trimis o ghiulea în bară, mingea a ricoșat în afara careului, de un unde un alt jucător de la Inter a decis să șuteze. Montipo, portarul de la Verona, a fost pe minge, însă a respins prost.

Direct în față, unde Frattesi aștepta cu nerăbdare să împingă mingea în poarta. A reușit și a declanșat nebunia pe „Giuseppe Meazza”. Totul se putea nărui pentru Inter în minutul 9 al prelungirilor. Verona a primit un penalty după consultarea VAR, iar Henry a executat. A trimis execrabil, în bară, deși Sommer plonjase în colțul opus.

Clasamentul din Serie A

Inter va rămâne pe primul loc și la finalul etapei, s-a distanțat la 5 puncte de Juventus, în timp ce Verona e pe 18, primul loc sub linie.

FINAL. Inter - Verona 2-1

Inter - Verona, echipe de start

Inter: Sommer - Pavard, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglou, Mkhitaryan, C. Augusto - Thuram, L. Martinez
Antrenor: Simone Inzaghi

Verona: Montipo - Tchatchoua, Magnani, Copolla, Doig - Susiov, Duda - Ngonge, Flororunsho, Mboula - Djuric
Antrenor: Marco Baroni

Stadion: Giuseppe Meazza
Arbitru: Michael Fabbri

Carlo Ancelotti era planul B? Fostul campion mondial dezvăluie: „Zidane a fost prima variantă cu siguranță, dar a refuzat”