INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FINALA EURO U19

Anglia, campioană europeană U19 după o finală cu Israel decisă în prelungiri

Anglia a câștigat Europeanul U19 // foto: Twitter @ England

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 iulie 2022 09:38 / Actualizat sambata, 02 iulie 2022 09:52

Anglia este campioana europeană U19, după 3-1 cu Israel în finala turneului, scor înregistrat după 120 de minute.

Anglia a plecat din postura de mare favorită în finala împotriva Israelului, reprezentativa care a șocat în semifinale prin eliminarea Franței.

Totuși, prima repriză a finalei i-a aparținut Israelului. A avut o posesie superioară (61%) și 7-1 la șuturi!

„Elevii” lui Ofir Haim au condus la intrarea la cabine, 1-0, printr-un gol înscris de Oscar Gloukh în minutul 40. O reușită superbă, cu două driblinguri scurte și un șut violent, sub bară.

Moment colosal la Wimbledon: locul 103 și mamă a doi copii a învins locul 5 mondial! Premieră istorică
wimbledon 2022

Anglia, campioana europeană U19 după 3-1 în finala cu Israel

Englezii au echilibrat partida în repriza secundă. Callum Doyle, fundaș de la Manchester City, a egalat la 1 în minutul 52. Gol din interiorul careului mic, venit în urma unei lovituri de la colțul terenului. A fost rezultatul cu care s-au încheiat cele 90 de minute de joc.

Englezii s-au descătușat în a doua repriză a prelungirilor, când au punctat de două ori: Carney Chukwuemeka a înscris în minutul 108, iar Aaron Ramsey 8 minute mai târziu.

Rezultat final 3-1 în favoarea Angliei, care a devenit campioană europeană la nivel U19.

Israelul rămâne cu un parcurs senzațional și cu calificarea la Campionatul Mondial U20 din 2023, alături de alte 4 reprezentative europene: Anglia, Franța, Italia și Slovacia.