INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FLAMENGO - RIVER PLATE 2-1

FLAMENGO - RIVER PLATE, COPA LIBERTADORES // VIDEO + FOTO Finală fabuloasă: Gabriel a întors scorul în minutele 89 și 90+2! Flamengo, primul trofeu după 38 de ani

Articol de - Publicat duminica, 24 noiembrie 2019 10:21

Flamengo a câștigat Copa Libertadores, învingând-o pe River Plate, 2-1. Golurile victoriei au fost marcate de Gabriel Barbosa, în minutele 89 și 90+2. Brazilienii au câștigat trofeul după 38 de ani.

Zico, Júnior, Leandro și Mozer au un urmaş pe măsură. Gabigol, 23 de ani, este eroul care a întors o finală pierdută, la Lima, şi cu „dubla” sa a adus a doua Copa Libertadores pentru Flamengo, la 38 de ani distanţă de la trofeul cucerit în premieră cu Cobreloa. Atacantul împrumutat de la Inter a reamintit de scenariul dramatic al finalei Ligii din 1999, Bayern - Manchester United, repetând şi scorul (2-1) contra campioanei AmSud en-titre, River Plate.

40 de goluri în 54 de jocuri

A fost cea mai rapidă „dublă” în istoria finalelor competiţiei (89 şi 90+2) pentru Gabriel Barbosa Almeida, ce nu s-a adaptat în Serie A, dar a făcut un 2019 excepţional. Campion olimpic în 2016, atacantul brazilian este cel mai bun marcator al actualei Libertadores, cu 9 reuşite, şi în acest an a dat 40 de goluri în 54 de partide! Iar la noapte, poate deveni matematic şi campion al Braziliei, cu o „dublă” istorică pentru clubul rubro-negro. Iar ca thrillerul să fie chiar desăvârşit, Gabigol a şi fost eliminat de arbitru în al cincilea minut al prelungirilor.

Gallardo învins de Jesus

Jorge Jesus a devenit al doilea tehnician european „Rey de América„, reuşind să distrugă în final tactica lui Gallardo. River a controlat meciul mai bine de un ceas, a jucat foarte dur, făcând 18 faulturi până la pauză, a deschis scorul prin Borré, omul decisiv din sezonul trecut, şi a rupt construcţia lui Fla. Armani a închis poarta doar până la "explozia" lui Gabigol (neiertător în careu), care a devansat revelionul la Rio de Janeiro.

29,6 milioane de euroa plătit Inter pentru Gabigol, în 2016

20 de milioane de euromai trebuie să achite Flamengo pentru a-l lua definitiv pe Gabigol de la Inter. Ar fi cel mai scump transfer din istoria clubului

„Îi mulţumesc în primul rând lui Dumnezeu pentru aceste clipe speciale trăite de toată suflarea lui Flamengo şi de toţi fanii ce au venit să ne susţină în Peru. Am scris istorie”
Gabriel, atacant Flamengo

„Este un fotbalist mare, fanii îl iubesc şi el îi adoră. Nicăieri nu se simte mai fericit ca la Flamengo şi sper că Gabigol va rămâne definitiv aici”
Rodolfo Landim, preşedinte Flamengo

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”