INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII

VIDEO În deplasare, Prunea l-a întâlnit pe fostul Balon de Aur: „Incredibil, este pe jumătate român!”

Florin Prunea l-a întâlnit pe fostul Balon de Aur Pavel Nedved
Florin Prunea l-a întâlnit pe fostul Balon de Aur Pavel Nedved

Articol de - Publicat duminica, 12 octombrie 2025 19:48 / Actualizat duminica, 12 octombrie 2025 19:59

Florin Prunea, 57 de ani, delegat UEFA, este în Insulele Feroe pentru meciul pe care insularii îl joacă în această seară contra Cehiei, în preliminariile Campionatului Mondial. Cu această ocazie, fostul portar român l-a întâlnit pe Pavel Nedved, Balonul de Aur din 2003, care a transmis un mesaj pentru publicul din România.

Colaborarea cu UEFA îl duce pe Florin Prunea în diferite țări și la diverse meciuri. Pe 2 octombrie, delegatul UEFA a contribuit la organizarea meciului de Conference League dintre FC Noah și Rijeka. Astăzi este în Torshavn, Insulele Feroe, pentru meciul cu Cehia din preliminariile Campionatului European.

În capitala Insulelor Feroe, Prunea l-a întâlnit pe unul dintre cei mai mari fotbaliști cehi din istorie, Pavel Nedved, Balonul de Aur din 2003. Fostul portarul român s-a filmat alături de acesta, care a amintit că are origini în România: bunicii din partea tatălui sunt născuți în zona de etnici cehi din Banat și s-au mutat în Cehoslovacia la jumătatea secolului 20.

În deplasare, Florin Prunea l-a întâlnit pe fostul Balon de Aur Pavel Nedved

Iată dialogul celor doi foști fotbaliști.

  • Florin Prunea: „E, iată surpriza. Surpriza este Pavel, care vrea să spună câteva cuvinte pentru cei din România”

  • Pavel Nedved: „Doar să îi salut pe români, să le transmit afecțiunea mea”

  • Prunea: „Ai mulți fani în România”

  • Nedved: „Da, străbunicul meu* a fost din România”

  • Prunea: „Da? Incredibil”

  • Nedved: „România este o țară grozavă”

  • Prunea: „Este jumătate român”

  • Nedved: „Da, da”

  • Prunea: „Așadar, Pavel. Numai bine, prietene”

  • Nedved: „Toate bune pentru toți românii”

*Nedved spune „stepfather” în dialogul purtat în engleză, ceea ce se traduce ca tată vitreg, dar el se referea la străbunicul din partea tatălui, originea acestuia fiind cunoscută. Așadar, nu este „pe jumătate român”, așa cum a concluzionat Prunea la cald.

Într-un clip separat, de pe gazonul stadionului Tórsvøllur in Torshavn, Prunea și-a amintit despre duelurile cu Insulele Feroe din campania de calificare la Campionatul Mondial din 1994.

„Bună dimineața! La stadion, imediat începem ședința tehnică. Teren artificial, stadion foarte cochet, micuț. Vă mai aduceți aminte, în '93, Feroe - România aici? 4-0 pentru noi, 4 goluri Răducioiu. Și la București nici nu mai știu câte le-am dat, 7. Și celebrul portar, cel cu cipilică, Knudsen. Sper să mă întâlnesc cu el astăzi, la meci”, spune fostul goalkeeper.

Citește și:
Dinamo - FCSB, finala pentru Conference League » Echipele de start + Imagini și informații de la stadion
Superliga
Dinamo - FCSB, finala pentru Conference League » Echipele de start + Imagini și informații de la stadion
Recordul stabilit de Sorana Cîrstea prin victoria 6-0, 6-0 pare imposibil de doborât!
Tenis
Recordul stabilit de Sorana Cîrstea prin victoria 6-0, 6-0 pare imposibil de doborât!
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Imagini memorabile din culise » Roberto Carlos a vorbit în limba română la Budapesta, iar Horațiu Moldovan a intrat live cu Santi Cazorla: „Ești top, top, top!”
Liga Campionilor
Imagini memorabile din culise » Roberto Carlos a vorbit în limba română la Budapesta, iar Horațiu Moldovan a intrat live cu Santi Cazorla: „Ești top, top, top!”
FOTO Nou drum prin munți, în România. „Drumul Regelui”, șoseaua de 42 de milioane de euro
Profit.ro
FOTO Nou drum prin munți, în România. „Drumul Regelui”, șoseaua de 42 de milioane de euro
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

De 6 ani în Capitală, sportiva din Italia s-a obișnuit și cu problemele din România: „Vin acasă și văd anunțul pe bloc”

Sorana Cîrstea, într-un interviu pentru Roland Garros: „Aș vrea să fiu amintită ca o jucătoare foarte amabilă, care a fost drăguță cu toată lumea”


Comentarii (4)
sandrafan2012
sandrafan2012  •  13 Octombrie 2025, 01:47
Postat de mihaita_ pe 12 Octombrie 2025, 23:14

Bine ca nu l-a intalnit pe Keneth Anderson

Buna asta :))

mihaita_
mihaita_  •  12 Octombrie 2025, 23:14

Bine ca nu l-a intalnit pe Keneth Anderson

sandrafan2012
sandrafan2012  •  12 Octombrie 2025, 21:41

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează