INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Dramatism în La Liga! Leganes a retrogradat după o repriză secundă neverosimilă contra lui Real Madrid

Leganes a retrogradat după remiza cu Real Madrid, scor 2-2 +5   FOTO
Leganes a retrogradat după remiza cu Real Madrid, scor 2-2

Articol de - Publicat duminica, 19 iulie 2020 23:49 / Actualizat luni, 20 iulie 2020 00:13

Ultima rundă din La Liga a avut o doză imensă de dramatism. Leganes a retrogradat la finalul unei remize cu Real Madrid, scor 2-2, în care a ratat ocazii neverosimile.

Cu titlul deja adjudecat de Real Madrid, iar locurile de Liga Campionilor decise, suspansul ultimei runde din Spania s-a mutat în subsolul clasamentului. Pentru a evita retrogradarea, Leganes trebuie să învingă formația lui Real Madrid, iar Celta Vigo să nu învingă pe terenul lui Espanyol. Criteriul din urmă a fost îndeplinit, cele două remizând alb.

Leganes, retrogradare la milimetru

Pe micuțul Estadio Municipal de Butarque, tensiunea a atins cote nebănuite. „Galacticii” au deschis scorul în minutul 9, prin Ramos, dar gazdele au egalat înainte de pauză, prin Gil. Asensio i-a dus din nou în față pe campioni, dar Assale a reaprins scânteia în minutul 79. Ultimul sfert de oră a fost un asalt necontenit la poarta lui Areola. În minutul 85, Leganes a ratat o șansă rarisimă, din 6 metri, cu poarta goală. La aceeași acțiune s-a cerut o lovitură de la 11 metri, pentru un henț în careu, dar VAR-ul a decis că nu a fost nimic neregulamentar. La ultima acțiune a partidei, Oscar Rodriguez a șutat peste poartă dintr-o poziție ideală, centrală, la 12 metri de poartă. A fost momentul în care toată lumea din tabăra gazdelor a izbuncit în lacrimi.