INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MONDIALUL CLUBURILOR

FOTO Real Madrid e în finala Mondialului Cluburilor: Bale îl apropie pe Solari de primul trofeu din cariera de antrenor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 decembrie 2018 20:22

Real Madrid s-a impus în fața niponilor de la Kashima Antlers, scor 3-1, și s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor.

• Finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid - Al Ain, se joacă duminică, de la 18:30, liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TVR 1 și TVR HD.

Santiago Solari vrea să înceapă cu un trofeu aventura pe banca Realului și a trimis cea mai bună echipă pe care a avut-o la dispoziție.

Șansele mari de gol au lipsit în prima parte, dar combinația splendidă dintre Marcelo și Gareth Bale a spart gheața în minutul 44. Galezul și-a continuat seara magică în minutul 53, când a profitat de o neînțelegere între portarul japonez și fundașii centrali. Bale și-a desăvârșit opera în minutul 55, cu o execuție din unghi, după pasa aceluiași Marcelo.

Golul de onoare al gazdelor a fost semnat de Shoma Doi, cu 12 minute înaintea expirării timpului regulamentar.

Real Madrid - Kashima 3-1
Au marcat: Bale '44 '53 '55 / Doi 78

echipele de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Llorente, Modric - Lucas, Benzema, Bale
Rezerve: Casilla, K. Navas - Isco, Asensio, Casemiro, Ceballos, Nacho, Odriozola, Vinicius, Reguilon, Valverde
Antrenor: Santiago Solari

Kashima: Kwon - Nishi, Jung, Shoji, Yamamoto - Endo, Nagaki, Silva, Abe - Doi, Serginho
Rezerve: Kawamata, Sogahata - Anzai, Inukai, Kanamori, Machida, Ogasawara, Leandro, Tanaka, uchida, Yamaguchi
Antrenor: Go Oiwa

Real Madrid, calificată din postura de câștigătoare a Ligii Campionilor, poate deveni cea mai titrată formație din istoria competiției în actualul format. Madrilenii au 3 trofee, în 2014, 2017 și 2016, la egalitate cu marea rivală Barcelona. Spaniolii, la fel ca argentinienii de la River Plate, au fost calificați direct în semifinalele competiției.

Vezi și:

FOTO Șoc la Mondialul Cluburilor! River Plate pierde la penalty-uri în semifinale