INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVETEXT

FOTO şi VIDEO 5 dueluri tari în cele mai puternice campionate ale Europei » Cum s-au descurcat internaționalii români în duelurile din Spania și Italia

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 aprilie 2017 17:19

Cele mai puternice campionate din Europa au oferit astăzi cinci meciuri de neratat pentru fanii fotbalului, iar în două dintre ele a fost implicați echipe la care evoluează fotbalişti români.

VIDEO » Valencia - Deportivo la Coruna 3-0
Au marcat: Garay '10, Albentosa '29 (autogol), Cancelo '90+2
*Fajr a ratat un penalty pentru Deportivo în minutul 8
Click AICI pentru liveTEXT!

Florin Andone a fost titular pentru Deportivo și a scos un penalty pentru echipa sa, însă Fajr a ratat execuția de la 11 metri, iar Valencia a marcat primul gol doar două minute mai târziu.

Garay a deschis scorul pentru "lilieci", iar autogolul lui Albentosa și reușita lui Cancelo din prelungiri au adus o victorie facilă pentru Valencia, care a trecut de Real Betis în clasament și a urcat pe locul 13.

Echipa lui Florin Andone este pe poziția a 16-a,  la o distanță de cinci puncte față de Gijon, prima echipă aflată pe loc retrogradabil.

Echipele de start:

Valencia: Alaves - Montoya, Garay, Abdennour, Gaya - Parejo, Perez - El Haddadi, Soler Barragan, Orellana - Zaza
Rezerve: Domenech - Bakkali, Cancelo, Medran, Mina, Aderlan, Siqueira

Deportivo la Coruna: Lux - Juanfran, Albentosa, Sidnei, Navarro - Carles Gil, Alex, Guilherme, F. Fajr - Joselu, Andone
Rezerve: Tyton - Colak, Marlos, Arribas, Laure, Gama, Edu

VIDEO » Arsenal - Manchester City 2-2
Au marcat: Walcott '40, Mustafi '54/Sane '5, Aguero '42

Manchester City a deschis rapid scorul la o acțiune de contraatac finalizată de Sane, însă Arsenal a egalat prin reușita lui Walcott din minutul 40.

Aguero i-a readus în avantaj pe oaspeți, cu un șut din interiorul careului, iar Mustafi a stabilit scorul final în minutul 54, când a reluat în plasă o lovitură de cap executată de Ozil.

Cu două meciuri mai puțin disputate, Arsenal este pe locul 6, la două puncte în urma lui Manchester United. Manchester City ocupă locul patru, însă și jucătorii antrenați de Pep Guardiola au un meci restant.

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Xhaka, Coquelin - Walcott, Ozil, Sanchez - Welbeck
Rezerve: D. Martinez - Elneny, Gibbs, Giroud, Iwobi, Maitland-Niles, Gabriel
Antrenor: Arsene Wenger

Manchester City: Caballero - Fernandinho, Stones, Otamendi, Clichy - Navas, De Bruyne, Silva, Sane - Sterling - Aguero
Rezerve: Bravo - Delph, Kolarov, Kompany, Nolito, Toure, Zabaleta
Antrenor: Pep Guardiola

VIDEO » Napoli - Juventus 1-1
Au marcat: Hamsik '60 / Khedira '7

Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în remiza înregistrată de Napoli pe teren propriu în fața liderului Juventus, scor 1-1.

"Bătrâna doamnă" adeschis scorul în minutul 7, prin Khedira, care a finalizat cu un șut din interiorul careului o combinație de pase cu Pjanici. Hamsik a marcat golul egalizator în minutul 60, după o pasă a lui Mertens, care l-a lăsat singur cu Buffon.

Juventus este în continuare lider în Italia, cu 74 de puncte, cu 10 puncte mai mult decât Napoli, ocupata poziției a treia.

Napoli: Rafael - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Strinici - Allan, Jorginho, Hamsik - Callejon, Metrens, Insigne
Rezerve: Sepe, Reina - Chiricheș, Diawara, Ghoulam, giaccherini, Maggio, Maksimovici, Milik, Pavoletti, Rog, Zielinski

Juventus: Buffon - Liechtsteiner, Bonucci, Chiellini, Asamoah - Khedira, Marchisio - Lemina, Pjanici, Mandzukici - Higuain
Rezerve: Alves, Neto - Alex Sandro, Alves, Barzagli, Benatia, Cuadrado, Dybala, Mandragora, Rincon, Rugani, Sturaro

VIDEO » Real Madrid - Deportivo Alaves 3-0
Au marcat: Benzema '31, Isco '85, Nacho '88

Benzema a deschis scorul după o jumătate de oră de joc cu un șut de la aproximativ 11 metri, la o fază la care Deportivo a reclamat o poziție de ofsaid a atacantului madrilen.

Pe final echipa antrenată de Zidane a mai punctat de două ori, prin Isco și Nacho și este în continuare lider în La Liga, cu un avans de 5 puncte față de Barcelona, ocupanta locului secund.

Real Madrid: Casilla - Danilo, Varane, Pepe, Nacho - Modrici, Kroos, Isco - Bale, Benzema, Ronaldo
Rezerve: Yanes - Carvajal, Diaz, Kovacici, Lucas, Morata, Asensio
Antrenor: Zinedine Zidane

Deportivo Alaves: Pacheco - Ely, Laguardia, Feddal, Hernandez - Camarasa, Garcia - Toquedo Pinedo, Mendez, Ibai - Deyverson
Rezerve: Ortola - Alexis, Gracia, Katai, Romero, Santos, D.Torres
Antrenor: Mauricio Pellegrino

VIDEO » Granada - Barcelona 1-4
Au marcat: Boga '50, / Suarez '44, Paco Alcacer '64, Saunier '83 (autogol), Neymar '90+1
*Agbo a fost eliminat în minutul 82

Barcelona s-a impus cu scorul de 4-1 pe terenul Granadei, formație care se luptă pentru evitarea retrogradării.

Luis Surez a deschis scorul cu un minut înainte de pauză, dar catalanii s-au văzut egalați în minutul 50. Paco a readus Barcelona în avantaj în minutul 64, iar Granada a rămas în 10 oameni după ce Agbo a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

Autogolul lui Saunier a dus scorul la 3-1, iar Neymar a stabilit scorul final în minutele de prelungire ale partidei. Barcelona este la două puncte de liderul Real Madrid.

Granada: Ochoa - Foulquier, Saunier, Lombán, Gastón Silva, Litri - Pereira, Agbo, Angban, Wakaso - Kravets
Rezerve: Silva - Boga, Cuenca, Estupinan, Ingason, Ramos, Samper

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Mascherano, Mathieu, Alba - Busquets, Rakitici, André Gomes - Rafinha, Luis Suárez, Neymar
Rezerve: Cillessen - Alena, Digna, Iniesta, Paco, D. Suarez, Umtiti

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”