INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

FOTO + VIDEO Dramatic! S-a stabilit finala Cupei Italiei » Semifinala Milan - Lazio s-a decis după o loterie nebună la penalty-uri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 februarie 2018 23:59

AC Milan s-a calificat în finala Cupei Italiei după victoria reușită la penalty-uri în fața lui Lazio. După 0-0 în 180 de minute, milanezii s-au calificat în ultimul act după o loterie a penalty-urilor dramatică cu Lazio.

În finală, AC Milan se va duela cu Juventus, torinezii eliminând-o în dublă manșă pe Atalanta, 2-0 la general.

Cu Ștefan Radu titular, Lazio a avut prima ocazie notabilă în minutul 6, dar lovitura de cap a lui Immobile a fost respinsă în corner de Donnarumma.

Milanezii au replicat în minutul 27, când Cutrone a șutat peste poartă dintr-o poziție favorabilă.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut tot lui Lazio, dar Donnarumma a intervenit incredibil la ocazia aceluiași Immobile.

În minutul 60, Milan putea da lovitura pe Olimpico, dar Calhanoglu, lansat perfect de Bonaventura, a trimis pe lângă din interiorul careului.

Meciul a ajuns în prelungiri, unde cea mai clară ocazie a venit abia în minutul 117. Milan a plecat pe un contraatac extrem de periculos, dar Kalinici a avut o finalizare dezastruoasă, astfel că partida s-a decis după executarea loviturilor de departajare.

La penalty-uri, echipa lui Gatusso a fost mai inspirată și s-a impus cu 5-4, după o loterie în care s-au ratat nu mai puțin de 5 execuții.

În cealaltă semifinală, Juventus a trecut pe teren propriu de Atalanta, 1-0, într-un scenariu asemănător meciului tur, când "Bătrâna Doamnă " s-a impus cu același scor. Torinezii s-au calificat în finală după 2-0 la general.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 75, atunci când bosniacul Pjanici a înscris din penalty. (VIDEO)

Finala Cupei Italiei va avea loc pe 9 mai, pe Olimpico.