Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   ITALIA

FOTO + VIDEO Dramatism în Cupa Italiei » Inter a revenit de la 0-3 cu Juventus, dar a ratat calificarea

Joi, 03 Martie 2016

După 3-0 în tur, Juventus era cu un pas în finala Cupei Italiei, iar în returul disputat pe terenul celor de la Inter și-a odihnit o parte din titulari.

Inter nu a renunțat la luptă, și a deschis repede scorul, în minutul 17, prin Brozovici. Imediat după pauză, în minutul 49, Perisici a marcat golul de 2-0, și a făcut ca meciul să aibă un final intens.

În minutul 82, Brozovici a făcut dubla, după ce a marcat din penalty, și a dus meciul în prelungiri. Scorul s-a menținut același și după cele două reprize de prelungiri, iar calificarea s-a decis la penalty-uri.

Juventus a avut câștig de cauză la loviturile de pedeapsă, după ce s-a impus cu 5-3, Palacio ratatând pentru Inter.

Vezi aici video

În finală, Juventus o va întâlni pe AC Milan, formație care s-a calificat după victorii cu Alessandria, formație din liga a treia.