INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  YOUTH LEAGUE

FOTO Viitorul U19 debutează în Youth League cu o înfrângere, 0-1 cu Dinamo Zagreb U19

Articol de - Publicat marti, 02 octombrie 2018 18:03

Viitorul U19 a fost învinsă pe propriul teren în UEFA Youth League de Dinamo Zagreb U19, scor 0-1.

Vicecampioni mondiali în această vară, croații își pregătesc deja următoarea
generație. Iar Hasic, Cuze și Marin sunt nume care ar putea să apară lângă
Modric și compania peste câțiva ani. Puștii de la Dinamo Zagreb și-au arătat talentul la Ovidiu, unde au stricat debutul băieților lui Hagi în actuala ediție a
UEFA Youth League.

Mai rapizi, mai organizați, mai tari în dueluri, campionii croați au făcut instrucție cu adversarii în prima repriză. Transversala s-a opus însă la șutul lui Hasic, iar Cuze a tras peste poartă din 8 metri. Același Cuze a primit însă un cadou de la Șerban, care a scăpat în poartă mingea trimisă cu capul de atacantul oaspeților. După gol, a venit și singurul șut pe poartă al constănțenilor, Mățan încercându-l pe Horkas de la mijlocul terenului.

După pauză, jocul s-a mai echilibrat. Ocazii și de-o parte și de alta, dar nimic nu s-
a mai schimbat, chiar dacă Franjic a fost aproape să-și trimită mingea în proprie poartă, iar F. Ilie l-a întins pe portarul croat cu un șut în prelungiri. Eșec și speranțe
mici pentru returul de pe 24 octombrie.

FC Viitorul – Dinamo Zagreb
Marcator: Cuze 37

FC Viitorul: Șerban – Boboc, Leca, A. Vlad, Neciu (75 Mălăele) – Negrean (75
Nedelea), Călin Tucaliuc – A. Pop (62 Matiș), Mățan, Halep (79 F. Ilie). Antrenor
Cristian Cămui

Dinamo Zagreb: Horkas – Hrvoj, Sutalo, Franjic, Radonja – Julardzija (75
Krizmanic), Tolic, Pavlak – Hasic (87 Sipos), Cuze, A. Marin (90+2 Radic).
Cartonașe galbene: Leca 13, Pop 25, Nedelea 87 – Hasic 23, Tolic 71

Stadion: Academia Hagi
Spectatori: 500.
Arbitru: Juxhin Xhaja (Albania)

În urmă cu doi ani, echipa U19 a Viitorului a ajuns până în optimile de finală ale Youth League.

Echipele de start:

Viitorul U19: Șerban - Boboc, Leca, Vlad, Neciu - Negrean, Călin, Tucaliuc - Pop, Mățan, C. Halep
Rezerve: Mușat, Mureșan, G. Nedelea, Mălăele, Ilie, Matis
Antrenor: Cristian Camui

Dinamo Zagreb U19: Horkas - Hrvoj, Sutalo, Franjic, Radonja - Hasic, Julardija, Tolic, Marin - Pavlak, Cuze
Rezerve: Josipovic, Jelenic, Krizmanic, Radic, Kapitanovic, Sipos
Antrenor: Igor Jovicevic