INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Fractură craniană. Operat! Accidentare dură în meciul lui Chelsea cu Hull, scor 1-0

Atenție, sport violent! Mason n-a rezistat ciocnirii cu Gary Cahill

Articol de - Publicat marti, 24 ianuarie 2017 00:00

Mason a ajuns în stare gravă la spital. Lovit dur în partida cu Chelsea, mijlocașul lui Hull e conștient și vorbește, dar rămâne internat câteva zile.

Fotbalul englez a trecut, duminică, aproape de altă dramă. Ryan Mason a ajuns de pe gazon pe masa de operație, după impactul violent cu Gary Cahill, din minutul 13 al jocului Chelsea - Hull 1-0.

Mijlocașul oaspeților, îngrijit 8 minute și scos pe targă, cu masca de oxigen pe față, suferise o fractură craniană! Medicii spitalului londonez St. Mary's au fost obligaţi să intervină. De urgență!

Momentul critic a trecut. Mason e conștient și vorbește. O confirmă colegii și jucătorii lui Chelsea care l-au vizitat. Fotbalistul de 25 de ani va rămâne internat câteva zile pentru a fi supravegheat.

Ultimul caz similar: portarul Petr Cech (Chelsea) în 2006, cu Reading. Cehul a revenit în 4 luni.