INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UNITED - GALATASARAY

FOTO La Keremul turcilor » Galatasaray, meci de poveste pe „Old Trafford”! Victorie uluitoare cu Manchester United, chiar dacă „diavolii” conduceau cu 2-1 în minutul 70

Icardi i-a dat lovitura de grație lui United / Sursă foto: Imago Images +6   FOTO
Icardi i-a dat lovitura de grație lui United / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 00:07 / Actualizat miercuri, 04 octombrie 2023 00:27

Galatasary a produs una dintre surprizele serii în Champions League. Și a făcut-o în mare stil! Turcii au plecat victorioși de pe Old Trafford”, impunându-se cu 3-2 în fața unui Manchester United tot mai neconcludent.

Nu mai sunt dubii, criza lui Manchester United se acutizează de la meci la meci. Evoluțiile modeste din Premier League sunt parcă și mai șterse în Liga Campionilor, acolo unde „diavolii” au ajuns la două înfrângeri din tot atâtea partide.

După „thriller-ul” cu Bayern Munchen, acel senzațional 3-4 din urmă cu două săptămâni, trupa lui Erik ten Hag a clacat pe teren propriu în fața entuziasmantei Galata.

Galatasaray, meci de poveste pe „Old Trafford”!

Culmea, United a condus în două rânduri, însă „dubla” danezului Rasmus Hojlund, poate singura rază de speranță a lui Manchester, a fost în zadar. Nordicul a punctat pentru 1-0 ('17) și 2-1 ('67), dar punctele au mers la Istanbul!

Ultimele 20 de minute au fost pline de dramatism și i-au extaziat pe fanaticii suporteri tuci, prezenți în număr mare pe „Teatrul Viselor”. Kerem Akturkoglu a punctat pentru 2-2 în minutul 71 și a „dinamitat” finalul.

Manchester United - Galatasaray 2-3 / Sursă foto: Imago Images
+2 FOTO

Turcii au preluat inițiativa, au ratat un penalty prin Icardi, în minutul 78, însă tot argentinianul a dus-o pe Cim-Bom în „avantaj”. Și-a luat revanșa trei minute mai târziu, declanșând „nebunia” în tabăra turcilor.

Nici cele șapte minute de prelungiri nu i-au mai salvat pe „diavoli”, pentru care sezonul în curs se anunță deja unul plin de obstacole. Cât mai rezistă ten Hag?

Etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor » SHOW TOTAL la șocul Napoli - Real Madrid + Surprize mari la meciurile lui Bayern, United și Arsenal

Senzaționalul Bellingham: golul splendid de la Napoli l-a adus lângă Haaland, Mbappe și Benzema!