INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERLIG

Un nou eșec de proporții pentru Gaziantep în Superlig » Echipa românilor din Turcia, tot mai aproape de retrogradare

Denis Drăguș în timpul meciului / Foto: Gaziantep (Facebook)

Articol de - Publicat marti, 02 aprilie 2024 22:19 / Actualizat miercuri, 03 aprilie 2024 00:03

GaziantepAlanyaspor, meci contând pentru etapa a 31-a din Superliga Turciei, s-a terminat cu eșecul gazdelor, scor 0-3. Românii Denis Drăguș, Alexandru Maxim, Deian Sorescu și Florin Niță au fost titulari în cea de-a doua înfrângere consecutivă a echipei lor din campionat.

Alexandru Maxim a fost schimbat în minutul 76 al jocului, în timp ce Drăguș, Sorescu și Niță au fost integraliști în umilința suferită de Gaziantep.

Adrian Mutu, distrus după Corvinul - CFR Cluj » Camerele l-au găsit imediat după golul 4 încasat
Corvinul - CFR Cluj 4-0

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 6, printr-o lovitură de cap semnată de Koka, de la aproximativ 7-8 metri din poziție centrală, la care Florin Niță nu a putut face nimic, în ciuda plonjonului său.

În minutul 32, Koka a trecut în rolul servantului pentru Oguz Aydin, care a dus scorul la 2-0 pentru oaspeți. Rolurile au fost inversate, în minutul 71, când Koka și-a trecut în cont „dubla” din pasa lui Aydin și a stabilit rezultatul final al partidei: 3-0 pentru Alanyaspor.

Cum s-a descurcat Gaziantep după plecarea lui Marius Șumudică

Ultimul meci al lui Marius Șumudică la Gaziantep a avut loc pe 4 martie, când fosta sa echipă pierdea cu 0-1 pe terenul lui Antalyaspor.

De atunci, Gaziantep a obținut un succes surprinzător, fix în runda următoare, cu 2-0 pe teren propriu împotriva celor de la Beșiktaș. Golurile au fost marcate chiar de către românii Deian Sorescu (9’) și Denis Drăguș (85’).

În momentul de față însă, se pare că totul a fost o întâmplare. Gaziantep a cedat ulterior, 1-3, pe terenul celor de la Rizespor. Golul de onoare al oaspeților a fost marcat de către Deian Sorescu (54’) din pasa lui Alexandru Maxim.

Gaziantep a ajuns astfel la al doilea eșec consecutiv în Superliga Turciei, după ce a pierdut pe teren propriu, cu 0-3, cu Alanyaspor în etapa a 31-a.

Gaziantep, tot mai aproape de retrogradare

Gaziantep a rămas cu 31 de puncte pe locul 17, retrogradabil direct. Konyaspor, aflată pe poziția salvatoare a 16-a, are 33 de puncte și se poate desprinde dacă obține un rezultat pozitiv cu Trabzonspor, miercuri, de la ora 20:30.

Totodată, Karagumruk (locul 18, 30 de puncte) o poate depăși în clasament pe Gaziantep, dacă pleacă măcar cu un punct de pe terenul lui Sivasspor, având un golaveraj superior echipei românilor. Sivasspor - Karagumruk se joacă tot miercuri, însă de la ora 17:00.

VIDEO Adevăratele motivele pentru care Marius Șumudică a plecat din Turcia: „Am avut discuție cu bașkanul! Lucrurile astea m-au stors și m-au epuizat”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni