INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GENOA - SAMPDORIA 1-1

Genoa - Sampdoria 1-1 // Ionuț Radu, prestație ireproșabilă în primul mare derby din carieră » Cum stă formația lui în clasament

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 noiembrie 2018 23:21

Genoa și Sampdoria au terminat la egalitate, scor 1-1, în episodul cu numărul 117 al "Derby della Lanterna". Portarul Ionuț Radu a avut o prestație ireproșabilă.

Derby-ul de pe "Stadio Luigi Ferraris" a început abrupt. Fabio Quagliarella, vârful de 35 de ani al oaspeților, a câștigat fără drept de apel duelul cu fundașii centrali adverși și a reluat imparabil cu capul în minutul 8. Ionuț Radu nu a avut nicio șansă.

Avantajul a rezistat doar 9 minute. Golgeterul polonez Krzysztof Piatek a transformat o lovitură o lovitură de la 11 metri și a ajuns la a zecea reușită stadională, depășindu-l pe Cristiano Ronaldo.

Repriza secundă a fost anostă, cu un joc dârz la mijlocul terenului. Căpitanul naționalei sub 21 de ani a României a mai fost testat o singură dată, cu un șut slab. Radu a fost sigur la ieșirile pe centrări, iar jocul de picior i-a funcționat impecabil.

Cele două încheie seriile de 3 înfrângeri consecutive și sunt una în spatele celeilalte în Serie A. Sampdoria este pe 12, cu 16 puncte, iar Genoa pe 13, cu un punct mai puțin.

Genoa - Sampdoria 1-1
Au marcat: Piatek 17 (pen.) / Quagliarella '8

Echipele de start

Genoa: I. Radu - Biraschi, Romero, Criscito - Veloso - Romulo, Hiljemark, Bessa, Lazovic - Piatek, Kouame
Rezerve: Marchetti - Sandro, Gunter, Lapadula, Lopez, Mazzitelli, Medeiros, Omeonga, Pandev, Pereira, Rolon, Spolii
Antrenor:Ivan Juric

Sampdoria: Audero - Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru - Jankto, Ekdal, Praet - Ramirez - Defrel, Quagliarella
Rezerve: Belec, Rafael - Caprari, Colley, Ferrari, Kowancki, Leverbe, Rolando, Sala, Saponara, Junior, R. Vieira
Antrenor: Marco Giampaolo