INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Genunchiul lui Cristiano Ronaldo a rezistat la Mondial, dar portughezul e nevoit acum să ia o pauză de cel puţin două luni!

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 iunie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 28 iunie 2014 19:29

Cristiano Ronaldo s-a întors acasă, în Portugalia, după ce naţionala sa a fost eliminată de la CM 2014 din Brazilia. Abătut şi cu ceva probleme medicale care nu i-au permis să joace la cel mai bun nivel al său, fotbalistul de 29 de ani va avea nevoie de o pauză destul de lungă.

Problemele la genunchiul drept, apărute după o lovitură primită în a doua repriză a ultimului meci de la Mondial, cu Ghana, 2-1. Medicii de la naţională, dar şi cei de la Real Madrid i-au recomandat superstarului să ia o pauză pentru a se recupera. Portughezul suferă de tendinită rotuliană. Cînd va reveni din vacanţă, la Madrid, Cristiano va efectua exerciţii de recuperare în apă, dar şi în sală, însă cu efort minim. Perioada de pauză recomandată de doctori este de cel puţin două luni, în cel mai bun caz, informează marca.com.

Cristiano Ronaldo şi-a asumat riscul de a juca la Mondialul din Brazilia, în ciuda problemelor avute la genunchi.

Portugalia a terminat pe locul 3 în grupa din care a făcut parte. A pierdut, 0-4, primul meci din grupe, cu Germania, a remizat, 2-2, cu SUA şi a cîştigat ultima partida, 2-1, cu Ghana. Din Grupa G, din care a făcut parte naţionala lui Ronaldo, s-au calificat în optimi Germania şi SUA.