INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GETAFE - BARCELONA

FOTO Final dramatic în Getafe - Barcelona, după 106 minute de joc! 3 cartonașe roșii și o fază incendiară în prelungiri, când VAR le-a refuzat catalanilor un penalty

Articol de - Publicat duminica, 13 august 2023 21:23 / Actualizat luni, 14 august 2023 01:02

Barcelona, campioana en titre din La Liga, a început cu stângul noul sezon. A remizat pe terenul lui Getafe, 0-0.

Cu două achiziții în echipa de start, Ilkay Gundogan și Oriol Romeu, Barcelona nu a putut trece peste Getafe, după un meci extrem de complicat, în care au fost trei eliminări: Raphinha și antrenorul Xavi, de la Barcelona, și Jaime Mata, de la Getafe. Barcelona a dominat steril meciul, dar nu și-a creat ocazii importante.

Raphinha (16) a avut prima ocazie, după ce a executat o lovitură liberă, de la 20 de metri, respinsă de portarul Soria.

3 cartonașe roșii în Getafe - Barcelona 0-0

După ce Romeu (26) a șutat pe lângă de la marginea careului, Barcelona a rămas în 10. În minutul 41, Raphinha a fost eliminat pentru că și-a lovit cu cotul un adversar.

După pauză, în minutul 57, s-a restabilit egalitatea numerică. Jaime Mata a văzut al doilea galben și a fost trimis la vestiare. La 13 minute distanță a venit și al treilea roșu. L-a încasat Xavi, antrenorul Barcelonei, care a protestat în urma unei decizii a arbitrului.

Catalanii au avut posesisia, dar nu au avut inspirație la finalizare, lipsind ocaziile importante.

Fază controversată în minutul 90+13

În final, Barcelona a cerut penalty, după ce Araujo a căzut în careu, fiind lovit în talpă de Juan Iglesias.

Inițial, arbitrul a lăsat jocul să continue. După câteva momente, s-a dus să revadă faza la marginea terenului, chemat de arbitrii din camera VAR. Și a dictat henț la Gavi, oferind mingea celor de la Getafe.

Decizia a fost una extrem de contestată de catalani. Reluările TV au arătat că mingea atinge brațul lui Gavi, însă după ce este lovită, de la o distanță foarte mică, de un adversar.

Clasamentul live din La Liga

Rezultatele prime etape din La Liga

FINAL » Getafe - Barcelona 0-0

Xavi, eliminat în minutul 71

Al treilea cartonaș roșu al meciului l-a primit Xavi. Antrenorul catalanilor a fost trimis în tribune după ce a protestat vehement la o decizie a arbitrului.

Jaime Mata, eliminat în minutul 57

În minutul 57, și Getafe a rămas în 10. Jaime Mata a făcut a oprit un atac periculos al Barcelonei și a văzut al doilea cartonaș galben. Pe primul l-a luat în minutul 31.

Raphinha, eliminat în minutul 42

În minutul 42, Raphinha a rămas în inferioritate numerică, după ce Raphinha a văzut direct cartonașul roșu. Extrema din Brazilia a fost trimis mai repede la vestiare după ce l-a lovit cu cotul în față pe Gaston Alvarez, în timp ce se pregătea să plece în urmărirea unui balon.

Getafe - Barcelona, echipe de start

Getafe: : Soria - Suarez, Duarte, Mitrovic, Alvarez - Iglesias, Djene, Maksimovic, Alena - Mata, Latasa
Rezerve: Fuzato, Benito, Angileri, Garcia, Lozano, B.Mayoral, Portu, Rivera
Antrenor: Pepe Bordalas

Echipa de start Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Balde - De Jong, Romeu, Gundogan - Rapinha, Lewandowski, Pedri
Rezerve: Astralaga, Gavi, Ferran Torres, Ansu Fati, Ez Abde, S. Roberto, Eric Garcia, Yamal, Casado, Fermin
Antrenor: Xavi

Stadion: Coliseum Alfonso Perez
Arbitru Cesar Soto Grado

Răsucire în mercato! Olimpiu Moruțan se întoarce la Pisa!

Roberto Mancini, selecționerul campioanei Europei, și-a dat demisia! Cine e principalul favorit pentru banca Italiei

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”