INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  METROSPORT

Ghinion extrem pentru un fotbalist rus » Autogol, party anulat. Și revanșă!

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 octombrie 2016 00:00

Week-end-ul trecut, Vasili Berezuțki a fost căpitanul Rusiei la amicalul contra Costa Ricăi. Un meci care a inaugurat noul stadion din Krasnodar.

Și în care fundașul central în vârstă de 34 de ani urma să fie sărbătorit la pauză pentru un centenar de selecții la "națională".

Dar, exact înainte de finalul primei reprize, Vasili și-a dat autogol. Și era 1-3. Orice party s-a anulat. Sfârșitul a fost și mai rău.

La 3-3, Costa Rica a înscris golul victoriei, 4-3 (rușii nu mai primiseră 4 goluri acasă din 1912), dintr-un penalty făcut în prelungiri tot de Berezuțki!

Stoperul a trecut însă de acest meci și, vineri, s-a revanșat la ȚSKA. Marcând la victoria moscoviților, 1-0 cu Ufa.