INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO cu golul zilei în Europa: „racheta” care i-a ajutat să spele rușinea în Bundesliga

De unde a înscris Goncalo Paciencia în Hoffenheim - Bochum 3-1

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 09:32 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 09:36

Hoffenheim a învins-o pe Bochum cu 3-1 în etapa 14 din Bundesliga, prima victorie după 5 etape. Oaspeții se consolează cu un supergol înscris de portughezul Goncalo Paciencia (29 de ani).

Duelul dintre două formații albastre, Hoffenheim - VfL Bochum, a deschis etapa 14 din Bundesliga.

Hoffenheim a deschis scorul în minutul 32, la capătul unei faze în care a beneficiat de mult noroc. Singur cu portarul advers, Weghorst a șutat și a fost blocat de Riemann.

Din nefericire pentru oaspeți, mingea a ricoșat în picioarele stoperului Masovic, care se lansase în alunecare pentru a bloca execuția lui Weghorst, și a intrat în poartă.

Cât câștigă de fapt Ioan Ovidiu Sabău la U Cluj: „Ce spune domnul deputat nu este adevărat!”
U CLUJ

VIDEO. Goncalo Paciencia a înscris pentru Bochum golul zilei în Europa

Până la pauză, Hoffenheim a mai înscris o dată, în minutul 43, prin Andrej Kramaric. Croatul a preluat perfect în careul advers, a culcat doi adversari cu aceeași fentă și a finalizat cu sânge rece.

Scorul a luat proporții în partea secundă, minutul 76, când Bebou a înscris pentru 3-0 cu capul, din careul mic, după ce i-a luat fața aceluiași Masovic.

Până la final, tabela a mai fost modificată o dată. Și în ce fel! Unicul gol al lui Bochum a fost înscris de Goncalo Paciencia în minutul 90, o execuție uluitoare, șiret plin din voleu de la 12 metri de poartă, direct în vinclu!

În urma rezultatului, Hoffenheim este sigură că va încheia etapa pe locul 6. Bochum este pe 12 și poate fi depășită de Bremen și Heidenheim, în caz că acestea câștigă în weekend.