INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - NAPOLI

FOTO VAR, gafe uriașe în Juventus - Napoli » Nu a acordat două penalty-uri în prima repriză

Piotr Zielinski Captură ESPN

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 aprilie 2021 21:04 / Actualizat miercuri, 07 aprilie 2021 22:46

Juventus a învins-o pe Napoli, scor 2-1, într-o restanță din runda 3 din Serie A. Arbitrul Maurizio Mariani ar fi trebuit să acorde două penalty-uri în prima repriză, câte unul pentru fiecare formație.

În minutul 34, Federico Chiesa a fost faultat dur de Hirving Lozano, dar intervenția a avut loc în afara terenului, lângă careul lui Napoli. Însă, regulamentul este clar: dacă un jucător comite un fault în afara terenului, se acordă lovitură liberă din cea mai apropiată zonă din teren. În acest caz, Juventus ar fi trebuit să primească un penalty. VAR nici măcar nu a intervenit!

Și Napoli a avut un penalty în finalul primei reprize

În minutul 45, Alex Sandro, fundașul lui Juventus, l-a faultat în careu pe Piotr Zielinski de la Napoli. „Centralul” Maurizio Mariani nu a acordat nici de această dată penalty, chiar dacă s-a consultat cu arbitrii din camera VAR.