INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Controversa finalului de an în fotbal » Arbitrii au asistat impasibili la gestul complet lipsit de fair-play

Fran Velez l-a luat la țintă pe Krychowiak în Al-Fateh - Al-Shabab // foto: captură video Twitter +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 decembrie 2022 12:14 / Actualizat miercuri, 28 decembrie 2022 13:22

Conceptul de fair-play pare străin pentru Fran Velez, 31 de ani, fundaș central la Al-Fateh, în Arabia Saudită. În cel mai recent meci, 4-1 cu Al-Shabab, l-a lovit cu mingea pe adversarul Grzegorz Krychowiak, întins la pământ, pentru a obține un corner.

Minutul 67 al meciului dintre Al-Fateh și Al-Shabab, din etapa 10 a campionatului saudit.

Gazdele conduceau cu 3-1 și au beneficiat de o lovitură liberă. Faza fixă a fost executată defectuos, iar balonul a ajuns în partea dreaptă a terenului, disputat de Fran Velez, stoper al gazdelor, și Grzegorz Krychowiak, „închizător” la oaspeți.

+6 FOTO

Faza finalului de an în fotbal vine din Arabia Saudită, cu Fran Velez și Grzegorz Krychowiak în prim-plan

Krychowiak a căzut în urma duelului, aparent lovit cu genunchiul în zona capului de Velez, dar mingea a rămas în joc. Deși polonezul era întins pe gazon și acuza lovitura, Velez nici nu a luat în calcul să dea mingea în afara terenului, astfel încât adversarul să primească îngrijiri medicale.

În schimb, l-a luat la țintă cu mingea, lovindu-l în timp ce era la pământ, pentru a obține corner. Impasibil, arbitrul asistent a întins fanionul către colțul terenului. Nici el, nici „centralul” nu l-au pedepsit pe Velez în vreun fel.

+6 FOTO

Nici măcar coechiperii lui Grzegorz Krychowiak nu au intervenit pentru el. Doar niște proteste domoale ale fundașului stânga Al Harbi. Fran Velez, ex-jucător la Almeria, Wisla Cracovia sau Panathinaikos, s-a „scos” apoi, l-a consolat pe Krychowiak și a ridicat din umeri atunci când a fost confruntat de un oponent.

În cele aproximativ 25 de minute rămase din joc, Al-Fateh a mai înscris o dată și a închis tabela la 4-1. Este a opta în clasament, cu 15 puncte. Al-Shabab putea deveni lider, dar a ratat ocazia. Are un punct sub Al-Nassr, dar și un meci în minus.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Tatonări pentru cel mai în formă fotbalist român al momentului: „Suma e de 5,5 milioane de euro”

De ce nu suportă Pep Guardiola să cedeze posesia: „Mi-e greu să-i înțeleg pe cei care se apără 80 de minute”