INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Guardiola condiţionează prelungirea contractului cu Barcelona de rămînerea ”secundului” Vilanova

Guardiola și Vilanova, doi colaboratori, doi prieteni
Guardiola și Vilanova, doi colaboratori, doi prieteni

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 martie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 02 martie 2012 12:36

Josep Guardiola a venit cu primele lămuriri legate de înnoirea acordului său cu FC Barcelona. S-a întîmplat la cina pe care a luat-o alături de preşedintele Sandro Rosell. Alături le-au stat directorul sportiv Andoni Zubizarreta, vicepreşedintele Josep Maria Bartomeu şi ”secundul” lui Pep, Tito Vilanova.

Dezvăluirea a fost făcută de cotidianul catalan ”El Periodico”. Acesta a indicat că Guardiola nu a legat semnarea unui nou contract de vînzarea ori cumpărarea de jucători, nici de salariu. Singura lui condiţie ca să continue a fost ca Vilanova, mîna sa dreaptă, să rămînă lîngă el şi viitoarea stagiune.

De ce n-ar fi aşa? Devenit faimos pentru degetul în ochi primit de la Mourinho primăvara trecută, Vilanova (42 de ani) are probleme de sănătate. În noiembrie trecut s-a şi operat de o tumoră la glanda salivară. Tocmai de aceea ar vrea să se retragă.

Guardiola (41 de ani) îl vrea însă neapărat alături deoarece îl consideră de neînlocuit, fiind cel cu care se consultă mereu. Un factor devenit, iată, esenţial în prelungirea contractului care, potrivit ”El Periodico”, ”este deja redactat, nu lipsesc decît semnăturile ce depind de Tito”.
Confruntat cu o asemenea situaţie, Vilanova încă este nehotărît, de aici şi amînarea deciziei lui Guardiola.

 

Citește și:
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
De la Șumudică la Karamoko » Antrenorii și fotbaliștii s-au întrecut aseară în ținute inedite
Superliga
De la Șumudică la Karamoko » Antrenorii și fotbaliștii s-au întrecut aseară în ținute inedite
Prima semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin! Demonstrație de forță în fața Braziliei
Handbal
Prima semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin! Demonstrație de forță în fața Braziliei
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (5)
felipes22
felipes22  •  03 Martie 2012, 05:27

Clar de arbitrii total contrariu cu RM care este avantajata cu nerusinare pe fata in fiecare etapa. Deci e logic ca nu se poate castiga campionatul in felul asta. Cele 500 de milioane cheltuite de Perez trebuiesc justificate cumva aparte de alte cateva milioane cheltuite pt cei de la federatie si pt PP in campania electorala in politica. Numai fanaticii orbi nu vor sa recunoasca adevarul si realitatea. Aparte, asta a fost si este dintotdeauna tactica castigaroare a lui bourinho.In primul an pune presiune maxima pe arbitrii ca mai apoi in al doilea an sa culeaga ajutoarele de la arbitrii. Uitati-va pe youtube si veti vedea ca aceeasi tactica a folosit-o in toate campionatele unde a antrenat

felipes22
felipes22  •  03 Martie 2012, 05:13

@mariuss10...Ai dreptate in tot ce ai scris, dar sa stii ca Vilanova este mult mai important decat cred si stiu multi. Guardiola fara el..... la fel i se intampla si lui Llourinho care fara secunzii lui.....orice mare antrenor are in spatele lui o echipa de secunzi care fac toata munca, ei fiind doar cei care iau decizia finala, dar grosul muncii,tactica, motivatia, studierea adversarului, etc., o fac secunzii. Eu sper sa continue Tito alaturi de Pep multi ani caci face cam trei sferturi din munca lui guardiola ca de nu, acesta va simtu mult lipsa lui. Ps. In ce primeste campionatul asta ai uitat sa spui adevarul si realitatea. Barcelinlaa nu este pe 1 pt ca a fost si este dezavantaza cla

mariusss10
mariusss10  •  02 Martie 2012, 17:17

pep va ramane indiferent de ce se va intampla sezonul asta si indiferent daca tito se retrage sau nu... strategia lui e de a-i tine pe jucatori in priza, de a le gasi motivatie in lucrul asta, pentru ca sunt jucatori care au castigat absolut tot ce se putea castiga, iar motivatia e cea care le mai poate aduce trofee...barcelona nu e mai slaba ca anul trecut, problema lor e psihica si vine tocmai din lipsa de concentrare a unora....

Vezi toate comentariile (5)
Comentează
Close