INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - MANCHESTER CITY 1-0

Pep Guardiola a ratat primul trofeu, dar zice că nu e îngrijorat: „Suntem mai mult decât mulțumiți cu tripla”

Pep Guardiola, s-a certat cu arbitrii în cursul partidei cu Newcastle (0-1) și a fost sancționat cu un cartonaș galben (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat joi, 28 septembrie 2023 08:27 / Actualizat joi, 28 septembrie 2023 09:14

Managerul lui Manchester City, Pep Guardiola, s-a certat cu arbitrii în cursul partidei din Cupa Ligii Angliei, cu Newcastle (0-1), și a fost sancționat cu un cartonaș galben. Reacția sa la final: ”Tot respectul pentru arbitri și pentru munca lor!”.

Manchester City a fost eliminată de Newcastle United din Cupa Ligii Angliei, 0-1 pe St. James Park, în urma unui gol marcat de Aleksander Isak în minutul 53.

Surpriză mare în Cupa Ligii Angliei: Manchester City, eliminată!
Newcastle - Manchester City 1-0

Însă Pep Guardiola a insistat la final că nu-l deranjează atât de tare eșecul, deși ratează astfel ocazia de a câștiga toate trofeele sezonului în Anglia.

Pep Guardiola: „Așteptările sunt mari, dar nu suficient de mari”

"Credeți că ținta în acest sezon a fost cvadrupla? Sincer, nu. Am concurat foarte bine și suntem mai mult decât mulțumiți să câștigăm tripla. Așteptările noastre sunt mari, dar nu suficient de mari pentru a nu fi mulțumiți cu asta", a punctat managerul "cetățenilor".

Pep Guardiola s-a certat cu al patrulea oficial

Totuși! După golul lui Isak, Pep a luat foc pe bancă. S-a certat cu al patrulea oficial, Chris Kavanagh, și a văzut un cartonaș galben. Iar după fluierul final, el l-a abordat din nou pe Kavanagh pentru arima frustrarea.

Motivul? Prea multe durități împotriva jucătorilor săi rămase nesancționate cu "galben", în opinia sa.

Pep Guardiola: „Asta este, emoțiile apar”

Ulterior, Guardiola s-a calmat și în fața camerelor de luat vederi și-a schimbat atitudinea: "Nu știu câte faulturi au făcut ei, câte faulturi am avut noi și numărul cartonașelor galbene acordate. Dar asta este, emoțiile apar.

Tot respectul pentru arbitri și pentru munca lor. Avertismentul pe care l-am primit a fost binemeritat".

Pep Guardiola l-a ținut pe Erling Haaland pe bancă: „Am considerat că a jucat multe minute până acum”

Întrebat de ce nu a apelat la golgheterul Erling Haaland nici măcar pe final, el a explicat: "Am considerat că Erling și Kyle Walker au jucat deja multe minute de la începutul sezonului și avem o mulțime de meciuri în față. Aș fi putut să-l introduc 10-15 minute, dar am decis să nu o fac".

Ce golazo! Adrian Păun a marcat cu o execuție formidabilă în Israel » Titular la Ihud Bnei-Sakhnin, a ieșit accidentat
ISRAEL
Lider surpriză în La Liga! Victorii pe linie pentru Girona, revelația începutului de sezon