INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WEST HAM - MANCHESTER CITY 0-2

video Haaland, debut de senzație în Premier League » Norvegianul a fost decisiv în victoria lui Manchester City cu West Ham

Erling Haaland/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 august 2022 21:26 / Actualizat duminica, 07 august 2022 21:54

Manchester City a câștigat în deplasare cu West Ham, scor 2-0, în pria etapă a noului sezon de Premier League.

Erling Haaland (22 de ani), aflat la debutul în campionatul Angliei, a reușit o „dublă” și a fost eroul „cetățenilor”

Manchester United a pierdut la debutul lui Ten Hag în Premier League » Ronaldo, „omul invizibil”
MANCHESTER UNITED - BRIGHTON 1-2

West Ham - Manchester City 0-2, în prima etapă din Premier League

West Ham a început promițător partida și fost aproape de deschiderea scorului prin Antonio, în minutul 3, dar lovitura de cap a englezului  a trecut peste poartă. Manchester City a replicat prin De Bruyne, dar belgianul a șutat pe lângă poartă dintr-o poziție bună.

După 34 de minute de joc, Haaland a ieșit pentru prima dată la rampă. După o pasă primită pe culoar, Erling a trecut de portarul Areola, dar francezul l-a faultat pe norvegian. Haaland a luat inițiativa și a executat penalty-ul, transformat fără emoții.

„Cetățenii” au controlat și repriza a doua și au fost aproape de gol după o oră de joc, prin Gundogan. Mijlocașul a primit o pasă bună de la De Bruyne, dar a trimis departe de poartă, din apropiere. Kevin a fost din nou inspirat două minute mai târziu, când l-a lansat perfect pe Haaland.

Scandinavul a trimis imparabil la colțul lung, cu piciorul drept, și a dus scorul la 2-0. Erling a avut șansa unui hattrick la debutul în Premier League, dar lovitura sa de cap din minutul 70 de trecut peste poarta lui Areola. Nu au mai fost ocazii până la final, iar campionii încep perfect noul sezon, cu victorie pe terenul uneia dintre cele mai incomode echipe din Anglia.