INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Haaland o salvează pe Dortmund cu un gol la ultima fază! Cum arată clasamentul în Bundesliga +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 iunie 2020 18:13

Etapa cu numărul 31 din Bundesliga a oferit meciuri spectaculoase. Dortmund a câștigat dramatic la Dusseldorf, scor 1-0.

Borussia Dortmund a învins în deplasarea de la Dusseldorf, scor 1-0, și păstrează șanse teoretice la titlu. Lucien Favre a riscat totul pentru victorie în repriza secundă. În minutul 61 l-a trimis în teren și pe Haaland, revenit după o accidentare. La 4 minute după înlocuire, Raphael Guerreiro a trimis mingea în poartă, cu un voleu din interiorul careului. Reușita a fost anulată pentru henț. după consultarea sistemului VAR.

Erling Haaland a adus o victorie nesperată pentru oaspeți, în al cincilea minut de prelungire. Atacantul norvegian a reluat spectaculos cu capul o centrare trimisă de Akanji din flancul stâng. Reușita o apropie pe Dortmund, pentru moment, la 4 puncte de Bayern. Bavarezii joacă astăzi cu Gladbach.