INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - AC MILAN 5-1

VIDEO + FOTO Inter a zdrobit-o pe AC Milan în Derby della Madonnina și e lider în Serie A

Inter a învins-o categoric pe AC Milan, scor 5-1, în runda #4 din Serie A. +8   FOTO
Inter a învins-o categoric pe AC Milan, scor 5-1, în runda #4 din Serie A.

Articol de - Publicat sambata, 16 septembrie 2023 20:54 / Actualizat sambata, 16 septembrie 2023 20:57

Inter a învins-o categoric pe AC Milan, scor 5-1, în runda #4 din Serie A, și e liderul campionatului.

A fost al 238-lea episod din Derby della Madonnina, așa cum este supranumit derby-ul orașului Milano.

Înaintea rundei, cele două rivale împărțeau fotoliul de lider, fiind singurele echipe cu maximum de puncte.

La fel ca în semifinalele sezonului trecut din Champions League (3-0 la general pentru Inter), nerazzurrii au fost mai buni.

Juventus, victorie clară cu Lazio » Iată clasamentul actualizat din Serie A
JUVENTUS - LAZIO 3-1

Inter a zdrobit-o pe AC Milan în Derby della Madonnina și e lider în Serie A

Mkhitaryan a deschis scorul rapid, în minutul 6, după un șut ratat al lui Dimarco. Au urmat mai multe replici ale „diavolilor”, irosite de Rafael Leao sau Theo Hernandez, dar tot trupa lui Simone Inzaghi avea să modifice tabela.

Înainte de pauză, la capătul unui contraatac, Marcus Thuram a majorat avantajul Interului cu o „rachetă” la vinclu ('38).

+4 FOTO

Milanul a sperat o perioadă scurtă, în startul reprizei secunde. La prima acțiune ceva mai periculoasă din actul doi, Rafa Leao, singurul fotbalist de la oaspeți capabil să facă diferența, a fost servit ideal de Olivier Giroud și l-a executat din situație de 1 contra 1 pe Yann Sommer ('58).

Pe o ploaie torențială, Inter n-a acuzat golul încasat. Dimpotrivă, s-a distrat în continuare. Mkhitaryan a reușit „dubla” ('69), Calhanoglu a marcat de la 11 metri ('79), iar Davide Frattesi a închis tabela în prelungiri ('90+3), după un contraatac de manual.

FINAL. Inter – AC Milan 5-1

Inter – AC Milan. Echipele de start

Inter: Sommer – Darmian, De Vrij, Bastoni – Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Thuram, L. Martinez
Antrenor: Simone Inzaghi

AC Milan: Maignan – Calabria, Kjaer, Thiaw, T. Hernandez – Loftus-Cheek, Krunic, Reijnders – Pulisc, Giroud, Leao
Antrenor: Stefano Pioli

Stadion: Giuseppe Meazza
Arbitru: Simone Sozza

Mai multe articole de actualitate:

Anchetă de proporții în Spania! 23 de români și bulgari au fost arestați pentru trucare de meciuri și fraudarea caselor de pariuri: „Liderul organizației corupea mai mulți fotbaliști din România”

Șumudică a pierdut primul meci de la revenire » Gaziantep continuă parcursul horror!