INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - NAPOLI 1-0

REZUMAT VIDEO Inter o învinge pe Napoli și relansează lupta la titlu în Serie A

Inter și Napoli se întâlnesc astăzi, de la ora 21:45, în derby-ul etapei cu numărul 16 din Serie A. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizată pe Orange Sport 1, Digi Sport 1 și Prima Sport.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 ianuarie 2023 23:55 / Actualizat joi, 05 ianuarie 2023 09:13

Inter a învins-o pe Napoli, scor 1-0, în derby-ul rundei numărul 16 din Serie A și a relansat lupta la titlu.

Conștient că distanța până la Napoli era deja prea mare, 11 puncte înaintea partidei, Simone Inzaghi a riscat. A trimis în teren doi atacanți puternici, de careu, pe Dzeko și pe Lukaku, apoi a ordonat o ofensivă totală în primele minute.

„Cristiano Ronaldo interzis să joace mâine pentru Al Nassr
ARABIA SAUDITĂ
„Cristiano Ronaldo interzis să joace mâine pentru Al Nassr" » Englezii de la Daily Mail au anunțat primii vestea

Dimarco a reluat paralel cu poarta în minutul 4, Lukaku a fost și el aproape de gol, apoi Napoli a echilibrat. A preluat posesia, dar fără a pune în pericol poarta lui Onana.

Inter, victorie în derby-ul cu Napoli

Unica reușită de pe Giuseppe Meazza i-a aparținut lui Dzeko, în minutul 56. Vârful din Bosnia s-a demarcat fals, a scăpat de apărători și a reluat cu capul din interiorul careului mic.

Napoli a presat în gol și a suferit primul eșec în acest campionat. Era  ultima formație din top 5 campionate europene care nu pierduse.

Lupta la titlu în Serie A, relansată

Napoli rămâne lider în Serie A, cu 41 de puncte, dar rivalele se apropie. Milan este în acest moment la 5 puncte în spate. Inter ajunge și ea la 33 de puncte și poate spera în continuare.

Clasamentul actualizat din Serie A:

Programul și rezultatele etapei cu numărul 16 din Serie A:

FINAL » Inter - Napoli 1-0

Inter - Napoli, echipele de start

Inter: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Lukaku, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Olivera - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor: Luciano Spalletti

Stadion: Giuseppe Meazza, Milano
Arbitru: Simone Sozza

Un arbitru din Bundesliga propune 4 schimbări majore de regulament: „Faci asta? Afară 10 minute! Să dea la pedale la margine”