INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIORENTINA - INTER MILANO 2-2

Inter nu a reuşit decît un egal la Firenze şi poate pierde fotoliul de lider » Probleme!

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 aprilie 2010 00:00

Ţinuţi în şah, milanezii pot pierde azi primul loc dacă Roma bate Atalanta. Titular, Chivu a luat "galben" şi va rata Juventus

Inter tremură. Aseară a remizat la Florenţa, 2-2, şi şi-a diminuat brusc şansele de a păstra titlul. Cele 10 puncte avute la un moment dat avans s-au dus pe apa sîmbetei, iar trupa condusă de Jose Mourinho poate pierde azi şefia dacă AS Roma învinge Atalanta pe "Olimpico".

Cu Chivu titular în ultima clipă în locul lui Stankovici, accidentat la încălzire, milanezii au început tare. Şut bun Eto'o, blocat, bară cu capul D. Milito (3) din doar doi metri. Însă Viola (fără Mutu, suspendat) nu s-a pierdut cu firea şi a "muşcat" datorită vitezei superioare. Cu folos în minutul 11, cînd Kerrison a finalizat (11) o combinaţie cu Montolivo şi Comotto.

Campioana a încercat să riposteze, dar i-au lipsit soluţiile ofensive. Mai la îndemînă, şuturile de la distanţă n-au avut precizie. În plus, Chivu a fost avertizat, fault la Santana, şi va fi suspendat cu Juventus.

La pauză, Mourinho l-a sacrificat pe Cristi, schimbîndu-l cu un atacant, Balotelli. Într-un sfîrşit, mutarea a avut efect. Cu reluări simple în urma unor centrări din dreapta, Milito şi Eto'o au întors rezultatul. Insuficient. La un corner, Kroldrup a împins în plasă şi a semnat remiza. Iar Inter aşteaptă îngrijorată partida de la Roma.