INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ASIEI

Miracolul continuă: Iordania a ajuns în finala Cupei Asiei » Coreea de Sud n-a avut nicio șansă!

Musa Al-Tamari (în centru), depășind doi jucători sud-coreeni Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 06 februarie 2024 19:49 / Actualizat marti, 06 februarie 2024 20:39

Iordania a învins marți Coreea de Sud, 2-0, și va juca în premieră finala Cupei Asiei, după ce se calificase întâia oară și în semifinale. Musa Al-Tamari, singurul internațional iordanian care evoluează în Europa, la Montpellier, în elita Franței, a driblat tot înainte să înscrie golul doi.

Mare surpriză la Cupa Asiei. Coreea de Sud, locul 23 în clasamentul FIFA, echipa căpitanului Son Heung-min (liderul lui Tottenham) și antrenată de germanul Jurgen Klinsmann, a fost eliminată marți seară în semifinalele turneului din Qatar.

Dan Petrescu, confirmat de Carlo Ancelotti și Roberto De Zerbi » Care e strategia câștigătoare a „Bursucului”
COREEA DE SUD

Iordania, două meciuri contra Coreei de Sud: 2-2 în grupă, 2-0 în semifinale

A fost dominată și a pierdut clar, 0-2 în fața Iordaniei (87 FIFA), care s-a calificat pentru întâia oară în finală după ce atinsese în premieră și semifinala.

Pregătită de marocanul Hussein Ammouta, 54 de ani, numit în 2023, Iordania a trecut cu dificultate de faza grupelor, de pe locul 3, dar a chinuit Coreea de Sud și atunci. A condus cu 2-1 la pauză, a fost egalată în primul minut de prelungire (2-2).

4victorii are Iordania în acest turneu final al Cupei Asiei (plus un egal și o înfrângere), golaveraj 12-5

Iordania, „remontada” spectaculoasă în „optimi". 3-2 cu Irak, goluri în 90+5 și 90+7

După 4-0 cu Malaysia, 2-2 cu Coreea de Sud și 0-1 cu Bahrain în serii, alb-roșiii au reușit o răsturnare spectaculoasă în „optimi": după 90 de minute, Irak avea 2-1. Al-Arab a punctat pentru 2-2 în 90+5, iar Al-Rashdan a făcut 3-2 în 90+7.

În „sferturi", debutanta Tadjikistan a rezistat 66 de minute, până la autogolul lui Hanonov (66). 1-0 Iordania.

Cei mai buni atacanți ai Iordaniei au decis semifinala. „Scăriță" și cursă cu jaloane

Marți, la Al-Rayyan, împotriva sud-coreenilor, vârful Al-Naimat (24 de ani, Al-Ahli, Qatar) a deschis scorul cu o „scăriță" la capătul unui contraatac. Al 15-lea său gol la națională în 36 de meciuri.

6milioane de euro valorează Musa Al-Tamari (Montpellier), cel mai scump jucător iordanian, potrivit Transfermarkt

Lovitura decisivă a dat-o Al-Taamari, aripa dreaptă. În vârstă de 26 de ani, singurul internațional iordanian la o echipă europeană (titular la Montpellier, în elita Franței, cu 3 goluri și 3 assisturi în 16 meciuri de Ligue 1, 15 integralist) a driblat tot ce a întâlnit în cale și a înscris cu un șut de la marginea careului.

A fost al 16-lea gol al decarului Al-Tamari pentru selecționată, în care a jucat de 64 de ori.

Iordania se luptă pentru trofeu cu Iran sau Qatar

Până acum, maximum atins de Iordania au fost „sferturile" Cupei Asiei. Acum se pregătește să lupte pentru trofeu, în finala din 10 februarie. Adversar, Iran sau Qatar (7 februarie).

Finala se va juca la Lusail, pe același stadion al ultimului act al Mondialului din 2022, Argentina - Franța 3-3, 4-2 la penaltyuri.

Jose Mourinho, gest extrem de dur împotriva jucătorilor Romei » Ce le-a lăsat în vestiar. A simțit că a fost trădat!
ITALIA
Căderea lui Jude Bellingham. „Nu știu ce se întâmplă cu mine!
SPANIA
Căderea lui Jude Bellingham. „Nu știu ce se întâmplă cu mine!" » „Bombardierul” din prima parte a sezonului are un gol în ultimele 9 meciuri. Din penalty!

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”