INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Irlanda de Nord - Norvegia 1-5 » Victorie categorică a rivalilor din grupă! Cum arată clasamentul acum

Irlanda de Nord - Norvegia // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Irlanda de Nord - Norvegia // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 07 septembrie 2020 17:28 / Actualizat marti, 08 septembrie 2020 01:28

Norvegia s-a distrat pe terenul Irlandei de Nord, reușind să câștige cu 5-1 meciul disputat la Belfast.

Deznodământul meciului României din Austria poate fi urmărit aici

• În primul meci din faza grupelor, Norvegia a cedat în fața Austriei pe teren propriu, scor 1-2

Partida a început cu adevărat furtunos. În primele 7 minute s-au marcat 3 goluri, 2 în poarta lui Peacock-Farrell, unul în poarta apărată de Jarstein, goalkeeperul Norvegiei. Elyounoussi a deschis scorul în minutul 2, McNair a egalat 4 minute mai târziu, însă egalitatea s-a menținut doar un minut, pentru că Haaland a ieșit la rampă și a înscris pentru 2-1! Până la pauză, Sorloth, atacantul lui Crystal Palace, a dus scorul la 3-1.

Cuplul de atacanți ai nordicilor a dat roade și după pauză, Haaland și Sorloth reușind să mai marcheze câte un gol fiecare. Nord-irlandezii nu au avut replică până la final, iar Norvegia pleacă cu 3 puncte foarte importante.

7-3a fost raportul șuturilor pe poartă, în favoarea Norvegiei